Fotografija ne prikazuje mobilne mrtvačnice već mobilne toplane
- Objavljeno 6. prosinca 2024. u 14:56
- Minuta potrebno za čitanje: 6
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Poljska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Sumska oblast. Mobilne mrtvačnice Oružanih snaga Ukrajine koje je donirala kompanija Coca-Cola" - piše u objavama na poljskom koje su se pojavile na Facebooku, Telegramu i platformi X nakon 17. studenog 2024. Na fotografiji pridruženoj objavi vidimo nekoliko kontejnera s karakterističnim crvenim ukrasima u stilu tradicionalne ukrajinske vyšyvanke i u uvećanom krugu natpis na engleskom "mobilna mrtvačnica." Neki korisnici napisali su: "Već je toliki priljev mrtvih iz regije Kursk da su sve mrtvačnice u regiji prepune."
Neki korisnici tvrdili su da fotografije prikazuju "mobilne mrtvačnice dostavljene kraj Harkova," ne u Sumsku oblast.
Ista slika s istom tvrdnjom kružila je na engleskom, francuskom, španjolskom i bugarskom, kao i na ruskom (ovdje, ovdje, ovdje i ovdje). "Hladnjaci koje sponzorira Coca-Cola za poginule ukrajinske vojnike" piše u člancima na Pravda En i Pravda BG, engleskim i bugarskim stranicama koje izgledaju kao novinski portali kojima je Sprawdzam AFP provjerio više članaka na poljskom (ovdje, ovdje i ovdje).
Međutim, ta fotografija ne prikazuje mobilne mrtvačnice za poginule ukrajinske vojnike kako se tvrdi u objavama. AFP je uspio pronaći izvornu fotografiju koja prikazuje mobilne grijače koje ukrajinski Crveni križ s Coca-Colom isporučuje školama i bolnicama za nadolazeću zimu. Natpis na fotografiji je digitalno dodan.
Mobilni kontejneri, ali za grijanje
Uz pomoć raznih tehnika obrnutog pretraživanja na Googleu i Yandexu, te pretraživanjem ključnih riječi na ukrajinskom (мобільних котелень кока-кола) otkrili smo da je fotografiju objavio ukrajinski Crveni križ 30. listopada na Facebooku, a Coca-Cola istog dana na Facebooku i 4. studenog na svom profilu na Instagramu.
Tražeći više informacija o kontejnerima, pronašli smo članak u časopisu Forbes (poveznica je arhivirana ovdje) u kojem je jasno navedena stvarna funkcija kontejnera za "davanje grijanja lokalnim zajednicama" i u člancima u ukrajinskim medijima (ovdje i ovdje) u kojima stoji da će, u sklopu priprema za zimu, mreža kompanija Coca-Cola i ukrajinski Crveni križ ove godine zajednicama iz cijele Ukrajine predati 60 kotlovnica. Ukupni iznos troškova veći je od 5 milijuna eura. Godine 2024. stanovnici Kijevske regije dobit će 24 modularne kotlovnice, a u prošlosti su dobili sedam, javili su mediji.
Video reportaža na televiziji "MART" (poveznica je arhivirana ovdje) ističe da su kontejneri uglavnom potrebni u razrušenim regijama na istoku zemlje.
"Jedna od ovih modularnih kotlovnica predana je obrazovnoj ustanovi u regiji Barišivka. To je instalacija od 200 kW koja će u potpunosti zadovoljiti potrebe obrazovne ustanove," piše na stranici Kijevske vojne uprave (poveznica je arhivirana ovdje) i na njihovom profilu na Telegramu 14. studenog.
Zamolili smo ukrajinski Crveni križ da potvrdi: "Da, doista, ukrajinski Crveni križ s našim dugogodišnjim partnerom Coca-Colom trenutno provodi projekt za opskrbu zajednica modularnim kotlovnicama." - napisala je Lesia Olinik u elektroničkoj poruci AFP-u 27. studenog. "Fotografija je snimljena u Kijevu," rekla je i odbila dati točne podatke gdje "iz sigurnosnih razloga."
Regionalna državna uprava Mikolajiv na jugu Ukrajine obavijestila je 13. studenoga o instaliranju takve jedinice za grijanje u bolnici Pervomaisk. "Njena glavna prednost je svestranost jer može raditi i na plin i na dizelsko gorivo. To osigurava fleksibilnost i stabilnost opskrbe toplinom čak i u teškim uvjetima," navodi se.
Godine 2024. Društvo Crvenog križa proizvelo je i isporučilo 60 takvih modularnih kotlovnica ukrajinskim zajednicama, od kojih je 12 isporučeno u regiju Mikolajiv. Instaliraju se uglavnom u obrazovnim i medicinskim ustanovama.
Prošle godine takva "dva modularna" predana su Umanu (poveznica je arhivirana ovdje) "za opskrbu toplinom stambenih zgrada u gradu u slučaju hitnih gašenja."
Natpis "mobilna mrtvačnica" dodan je digitalno
Na originalnoj fotografiji, na vratima kontejnera, vidi se natpis na ukrajinskom "мобільних котелень" (mobilna kotlovnica). U objavi koju analiziramo na engleskom piše "mobiles morges." U donjoj usporedbi označili smo zelenim okvirom područje gdje je natpis digitalno dodan.
Izvorni natpis "мобільних котелень" bolje je vidljiv na drugim fotografijama (ovdje i ovdje) istih kontejnera s grijačima koje smo pronašli na internetu. Ispod smo označili zelenom bojom da pravi natpis jasno govori da se radi o mobilnoj kotlovnici, a ne o "mobilnoj mrtvačnici," kako se tvrdi u netočnim objavama.
Obje strane izbjegavaju otkriti puni razmjer svojih vojnih gubitaka. U nedavnim izvještajima medija procjenjuje se da je od početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno oko 70.000 ruskih vojnika. Američki časopis Economist procjenjuje 60.000-100.000 ukrajinskih vojnika poginulih u ratu (poveznica je arhivirana ovdje), a tu su brojku prenijeli i ukrajinski mediji (poveznica je arhivirana ovdje).
U veljači je predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je oko 31.000 ukrajinskih vojnika poginula, iako su analitičari i promatrači rekli da vjeruju da je stvarni broj mnogo veći (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).
Ruska propaganda preuveličava ukrajinske gubitke, prešućujući prave brojeve žrtava i usredotočuje se na loše postupanje s tijelima ukrajinskih vojnika, što je jedan od motiva u ruskim dezinformacijama koje je AFP ranije razotkrio kao u ovom članku na poljskom o nepostojećem projektu transformacije tijela mrtvih ukrajinskih vojnika u gnojivo.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas