Zelenski kao zvonar crkve Notre Dame? Ovo je lažna naslovnica Charlie Hebdo magazina

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nazočio je 7. prosinca 2024. svečanosti ponovnog otvaranja katedrale Notre Dame u Parizu, koja je teško oštećena velikim požarom u travnju 2019. Također se sastao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom. Mediji su opširno popratili događaj i sastanak. Neposredno nakon toga, na internetu su se počele pojavljivati slike navodne naslovne stranice francuskog satiričnog tjednika Charlie Hebdo, koja prikazuje ukrajinskog predsjednika kao grbavca s dugim nosom. Iako naslov na prvi pogled izgleda uvjerljivo, zapravo je lažan: nema ga na stranici tjednika, datum se ne poklapa, a Charlie Hebdo je za AFP rekao da je falsificiran.

"Grbavac je neodvojiv od Notre Dame," "Ovako to vidi Charlie Hebdo, ..." ili "Čovječanstvo se sa smijehom oprašta od svoje prošlosti," glasile su objave na Facebooku na slovačkom počevši od 10. prosinca 2024., s navodnom karikaturom Volodimira Zelenskog kao grbavca crkve Notre Dame (ovdje, ovdje i ovdje). Objave su podijelili deseci ljudi, a slika je također objavljena na Telegram profilima na slovačkom (ovdje, ovdje i ovdje). Objava se širila i na češkom, francuskom i talijanskom jeziku.

Navodni naslov Charlie Hebdoa pojavio se tri dana nakon posjeta ukrajinskog predsjednika Parizu, 10. prosinca, na ruskim Telegram profilima (na primjer ovdje), kao i na moldavskoj verziji proruske mreže blogova Pravda. Prikaz Zelenskog evocira lik zvonara Quasimoda iz poznatog romana Victora Hugoa "Zvonar crkve Notre Dame."

Na navodnoj naslovnici tjednika vidimo crtež Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa koji se rukuju, a Volodimir Zelensky stoji u prvom planu, nosi tipičnu zelenu polo majicu, ima istaknutu grbu i dug, šiljast nos. Slika je potpisana "RISS", što ostavlja dojam da ju je nacrtao jedan od vodećih karikaturista francuskog satiričnog tjednika. Navodni natpis na francuskom glasi: "Što bi bilo otvaranje Notre Damea bez grbavca?"

Međutim, naslov je krivotvoren. Predstavnik Charlie Hebdoa kojeg je kontaktirao AFP rekao je 18. prosinca 2024. da "to uopće nije Rissov crtež i krivotvorina je." Štoviše, rekli su, "nije čak ni u Rissovom stilu."

Image
Snimka zaslona objave s lažnom naslovnicom na Facebooku od 20.12.2024.

Nepoklapanje datuma objave i drugi detalji

Osim potvrde uredništva, i drugi elementi potvrđuju tezu da se radi o krivotvorini. Pogled na online arhivu Charlie Hebdoa (arhivirana je ovdje), njihov Facebook ili profil na platformi X također može pomoći potvrditi da to nije prava naslovnica (arhivirano je ovdje).

Štoviše, Charlie Hebdo izlazi redovito svake srijede, a falsificirani naslov nosi datum 9. prosinca 2024., što je bio ponedjeljak.

U arhivi Charlie Hebdoa, broj izdanja 1690 - broj na falsificiranoj naslovnici - označava izdanje od 11. prosinca. Na naslovnici je crtež bivšeg sirijskog vođe Bashara al-Assada, ruskog predsjednika Vladimira Putina i iranskog revolucionarnog vođe ajatolaha Alija Hameneija. Naslov na francuskom glasi: "Kraj krvave godine - Tri se kralja kriju u Moskvi."

Image
Usporedba snimki zaslona naslovnice pravog izdanja broja 1690 Charlie Hebdoa (lijevo) i krivotvorine, preuzeto 19.12.2024.

Pronašli smo i nedosljednosti u četiri kratka uzorka sadržaja s vrha naslovnice. Prvi se odnosi na članak koji je objavljen na internetu 21. listopada 2024. Drugi se odnosi na članak od 3. listopada, treći na drugi tekst od 25. rujna, a posljednji naslov izvađen je iz članka od 6. studenog. U svim slučajevima njihov format odudara od ustaljene prakse Charlie Hebdoa. Oni prikazuju prve dijelove naslova crvenom bojom, a ne temu članka ili njegov žanr, kao što je uobičajeno.

Oglas za publikaciju Charlie Hebdo u gornjem desnom kutu je iz naslova izdanja 1689 od 4. prosinca 2024., zadnjeg izdanja prije nego što je falsificirani naslov počeo kružiti.

Image
Snimka zazlona arhive stvarnih naslovnica s web stranice Charlie Hebdo od 30. listopada do 18. prosinca 2024. preuzeta 19. prosinca 2024

Charlie Hebdo u poznatoj poziciji

Strategija stvaranja i širenja falsificiranih naslovnica Charlie Hebdoa s ciljem manipuliranja javnim mnijenjem protiv Ukrajine iznimno je popularna od početka ruske invazije na njezin teritorij. Ukrajinska inicijativa za provjeru činjenica Disinfo Detektor zabilježila je istu strategiju falsificiranih naslova 14 puta.

Nedavno je još jedna falsificirana naslovnica Charlie Hebdoa postala viralna na društvenim mrežama u listopadu 2024., sa simbolom mira napravljenim od oružja i dijelova tijela ukrajinskih vojnika. Sliku je pratio tekst: "Ukrajinski recept za mir." Odjel za provjeru činjenica ukrajinske novinske agencije Ukrinform otkrio je iste nedosljednosti kao u slučaju najnovije slike s crkvom Notre Dame.

AFP-ovi novinari za provjeru činjenica također su identificirali nekoliko falsificiranih naslovnica Charlie Hebdoa od početka ruske invazije na Ukrajinu. Na nekoliko je ukrajinski predsjednik prikazan kao pas, ponekad kao kradljivac zlata. Na drugoj falsificiranoj naslovnici tjednika ukrajinski nogometni navijači prikazani su kao nacisti, referirajući se na motiv koji često koristi ruska propaganda. AFP je izvjestio o dezinformacijama u vezi sa navodnim simpatijama Ukrajinaca prema nacističkom Trećem Reichu u nekoliko članaka provjera činjenica (ovdje, ovdje i ovdje).

Modus operandi strategije falsificiranih naslova uvijek je bio sličan, a sve su falsificirane karikature bile odgovor na aktualna događanja u kontekstu šireg sukoba u Ukrajini. Još u siječnju 2023. AFP je uspio prikupiti i razotkriti zbirku od sedam navodnih naslovnica tjednika koje je njihov glasnogovornik identificirao kao falsifikate za njemački članak provjere činjenica.

Image
Primjeri Charlie Hebdo lažnih naslovnica s Volodimirom Zelenskim. Snimka zaslona od 4. siječnja 2023.

Urednica za dezinformacije Charlie Hebdoa Lorraine Redaud također je komentirala trend falsificiranih naslovnica u članku u rujnu 2022. "Ruski propagandisti falsificiraju naslove Charlie Hebdoa kako bi uvjerili ljude da naše novine podržavaju Putina," napisala je u izvješću. Međutim, karikaturisti časopisa "nastavljaju osuđivati Putinovo ludilo," napisala je u izjavi.

Charlie Hebdo je poznat po objavljivanju originalnih satiričnih karikatura i tekstova, te po kritici vjerskih i političkih ličnosti. Prikaz proroka Muhameda islamistički teroristi naveli su kao razlog za napad na redakciju 7. siječnja 2015. u kojem je ubijeno 12 djelatnika.

Falsificirane karikature Charlie Hebdoa kružile su puno prije ruske invazije na Ukrajinu. U siječnju 2015. godine, nakon napada na redakciju, Berliner Zeitung je objavio nekoliko karikatura, uključujući i antisemitsku karikaturu koja nije potekla iz Charlie Hebdoa. Sljedeći dan iz novina su se ispričali zbog pogreške.

Posjet Zelenskog Parizu

U falsificiranom naslovu Charlie Hebdoa Zelenski se u ulozi Quasimoda pojavljuje kao izoliran i odbojan lik. U stvarnosti ga je 7. prosinca u Parizu primio francuski predsjednički par i prisustvovao je svečanosti otvaranja obnovljene katedrale Notre Dame. Sastao se i sa Emmanuelom Macronom i Donaldom Trumpom.

Donald Trump je nakon sastanka izjavio da je ukrajinski predsjednik zainteresiran za sporazum kojim bi se okončao rat Ukrajine s Rusijom. Sastanak u Parizu bio je prvi susret Zelenskog licem u lice s Trumpom od njegove pobjede na predsjedničkim izborima u studenom. Za Trumpa je posjet Francuskoj bio i prvo inozemno putovanje otkako je ponovno izabran na dužnost.

Image
Francuski predsjednik Emmanuel Macron (sredina) s novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom (desno) i predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim (lijevo) nakon sastanka u Elizejskoj predsjedničkoj palači u Parizu 7. prosinca 2024. (AFP / JULIEN DE ROSA)

Prema njegovom statusu na platformi X, Zelenski je svojim kolegama rekao da "Ukrajina želi da ovaj rat završi više od bilo koga drugog." U statusu je dodao da, budući da Vladimir Putin ne želi da rat prestane, mora biti "primoran" da to učini. Emmanuel Macron pozvao je na platformi X na "kontinuirane zajedničke napore za mir i sigurnost."

Strategija falsificiranja naslova je sada učestala

Širenje falsificiranih naslova etabliranih medijskih kuća uobičajena je praksa dezinformatora, prema Patricku Rössleru, profesoru komunikologije na Sveučilištu u Erfurtu, kojeg je AFP kontaktirao u vezi s ranije falsificiranim naslovima Charlie Hebdoa. "Zanimljivo je da se te krivotvorine ne distribuiraju samo kao karikature, već se predstavljaju kao tobožnje naslovnice časopisa. Jasno je da bi poznati medijski brend trebao biti dokaz autentičnosti i pridonijeti prijenosu vjerodostojnosti."

Prema njemu, čest odabir Charlie Hebdoa nije slučajan: "Taj ugledan i kritičan medij sa Zapada odabran je namjerno," napisao je u elektroničkoj poruci 30. prosinca 2022.

Prema Leni Frischlich sa Sveučilišta u Münsteru, širitelji te vrste dezinformacija iskorištavaju reputaciju pouzdanih medija. "Vjerodostojnost je važan čimbenik u procesima uvjeravanja javnosti. Ako od početka označim izvor kao nepouzdan, manje je vjerojatno da će njegov sadržaj biti prihvaćen," napisala je u elektroničkoj poruci u siječnju 2023. Dodala je da je još jedan cilj dezinformacija koje iskorištavaju reputaciju etabliranih medija raspirivanje nesigurnosti i nepovjerenja u medije.

AFP je i ranije izvještavao o falsificiranim medijskim naslovnicama. U studenom 2023. dokazao je prijevaru u slučaju navodnog naslova Denníka N-a, koji je navodno dokazao zavjeru u slučaju ubojstva novinara Jána Kuciaka. U srpnju 2023. uhvatio se u koštac s falsificiranim naslovom u njemačkom ekonomskom dnevniku Handesblatt, koji je trebao ismijavati napore ukrajinskog predsjednika da uvede zemlju u NATO. Na engleskom, AFP-ovi novinari za provjeru činjenica nedavno su objavili falsificirani naslov u časopisu The Economist koji prikazuje Donalda Trumpa i Vladimira Putina.

Sve provjere činjenica na hrvatskom o ratu u Ukrajini koje je napravio AFP možete pronaći ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas