Dodatak stočnoj hrani Bovaer nije opasan po ljude i nema nikakve veze s Billom Gatesom

Metan iz stočarske proizvodnje značajno doprinosi globalnom zatopljenju, što je potaknulo znanstvenike i proizvođače da traže rješenja za njegovo smanjenje. Veliki projekt koji uključuje upotrebu inhibitora metana u hrani za krave kako bi se smanjila proizvodnja ovog plina u stočarstvu već je uveden u nekoliko zemalja, gdje se stotine mliječnih krava hrane proizvodom pod imenom Bovaer. Međutim, na portalima i društvenim mrežama kruže netočne tvrdnje da je proizvod otrov, da mlijeko ovih krava može biti štetno za zdravlje te da su mliječni proizvodi povezani s potencijalnim rizikom od oštećenja DNA i plodnosti kod ljudi. Također se netočno tvrdi da iza Bovaera stoji Bill Gates i njegov navodni projekt "depopulacije", što je stara teorija zavjere. Međutim, stručnjaci i Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) navode da je upotreba Bovaera sigurna te da se tragovi inhibitora metana ne mogu pronaći u mlijeku. To je zato što se aktivni sastojak Bovaera u potpunosti razgrađuje u želucu krava, izjavili su stručnjaci za AFP.

"Novi opasni aditiv u hrani Billa Gatesa", piše u naslovu članka od 29. studenog 2024. objavljenog na hrvatskom portalu Epoha. "Kravama se svjesno daje otrovni aditiv pod izgovorom zaustavljanja klimatskih promjena", tvrdi naslov članka na istom portalu objavljen 3. prosinca 2024. 

Članci upozoravaju na dodatak stočnoj hrani pod imenom Bovaer, namijenjen smanjenju količine metana koji ispuštaju krave. No portal tvrdi kako se radi o "otrovnoj kemikaliji". Prema člancima, krave hranjene ovim dodatkom daju "zatrovano mlijeko". Još se tvrdi kako su istraživanja pokazala da je kemikalija toksična za DNA, te da je vrlo toksična za proizvodnju sperme kod štakora.

Oba članka također povezuju ovu kemikaliju s osnivačem Microsofta i zaklade Bill i Melinda Gates, Billom Gatesom. U prvom se članku tvrdi kako je taj proizvod izbacio sam Bill Gates, dok se u drugom navodi kako dodatak proizvodi tvrtka DSM-Firmenich AG, te kako je Gates toj tvrtci donirao 5,3 milijuna dolara, što je obmanjujuće.

Ovi članci, kao i tvrdnje u njima, dijeljeni su na Facebooku više desetaka puta od 29. studenog.

Slične tvrdnje o inhibitoru metana Bovaeru kružile su i na drugim jezicima, kao na primjer nizozemskom, finskom ili slovačkom.

Posebno velik val nezadovoljstva zbog navodnih rizika ovog proizvoda zabilježen je u Velikoj Britaniji nakon što je mliječna kompanija Arla Foods 26. studenoga 2024. najavila pilot-projekt s lancima supermarketa Morrisons, Tesco i Aldi za hranjenje krava ovim dodatkom na 30 farmi (arhivirano ovdje). 

Međutim, tvrdnje navedene u člancima su pogrešne. Stručnjaci su za AFP izjavili da inhibitor metana Bovaer ne predstavlja opasnost za poljoprivrednike, životinje ili potrošače. Proizvod se prodaje u razrijeđenom obliku i potpuno se probavlja kod krava, zbog čega se ne može pronaći u proizvedenom mlijeku. Prema stručnjacima, tvrdnje proizlaze iz pogrešnih interpretacija sigurnosnih uputa za rukovanje čistim proizvodom. Također, unatoč tvrdnjama na društvenim mrežama, Bill Gates nije povezan s Bovaerom.

Portal Epoha u prošlosti je često objavljivao netočne ili obmanjujuće informacije, koje je AFP već opovrgavao, kao na primjer ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje.

Image
Snimke zaslona netočnih objava na Facebooku, preuzete 27. prosinca 2024.

Procjene agencija za sigurnost hrane tvrde da je proizvod siguran

Neke objave na drugim jezicima (na primjer ovdje ili ovdje) pozivaju se na sigurnosnu oznaku proizvoda s web stranice Američke agencije za hranu i lijekove (FDA). U objavama se dijele snimke zaslona s istaknutim dijelovima koji spominju smanjenje plodnosti kod laboratorijskih štakora te upozorenje na potencijalni rizik od 3-nitrooksi-propanola (3NOP), aktivnog sastojka inhibitora metana Bovaer.

Na obveznoj sigurnosnoj oznaci objavljenoj od strane FDA, objašnjava se kako se mora rukovati s proizvodom. Piše da se "ne smije dodavati u hranu nerazrijeđen" te nije namijenjen za izravnu ljudsku upotrebu. "Potrebno je oprezno rukovati ovim proizvodom. 3-nitrooksi-propanol može oštetiti mušku plodnost i reproduktivne organe, potencijalno je štetan pri udisanju te iritira kožu i oči", stoji u sigurnosnom upozorenju.

Međutim, Jan Dijkstra, neovisni istraživač uključen u studije o Bovaeru i izvanredni profesor prehrane životinja na nizozemskom Sveučilištu Wageningen, objasnio je za AFP 5. prosinca 2024. da su ovakva upozorenja uobičajena za rukovanje proizvodom u njegovom čistom stanju, što se često odnosi na radnike u proizvodnji. Slična upozorenja možemo pronaći na određenim vitaminima ili eteričnim uljima. Dijkstrino istraživanje o 3NOP-u objavljeno je u nekoliko recenziranih znanstvenih časopisa.

Prema Dijkstri, konačni proizvod je toliko razrijeđen da ne predstavlja nikakav rizik: "Takvo upozorenje [o rukovanju čistim proizvodom] ne može se prenijeti na poljoprivrednika ili potrošača."

"Slična upozorenja nalazimo na oznakama npr. određenih vitamina ili eteričnih ulja – često radnici u tvornici, koji dolaze u kontakt s čistim proizvodima, moraju poduzeti zaštitne mjere. Sigurnosna oznaka navodi zastrašujuće stvari poput 'korozivno za oči, iritantno za kožu, potencijalno štetno pri udisanju'," dodao je.

Bovaer je testirala i Japanska komisija za hranu i sigurnost (FSCJ). U svojoj procjeni rizika opisuju kako se podaci iz eksperimenata na laboratorijskim životinjama koriste za proučavanje štetnih učinaka 3NOP-a i utvrđivanje razine unosa koja bi mogla biti štetna za ljude.

Dijkstra je objasnio da je 3NOP u studijama s laboratorijskim životinjama doista pokazao negativne učinke na plodnost u slučaju visoke izloženosti. Ipak, razina NOAEL-a (razina bez primijećenog štetnog učinka) – koja definira najveću koncentraciju ili količinu tvari pri kojoj se ne pojavljuju uočljivi štetni učinci u izloženoj populaciji – za 3NOP iznosi 100 mg po 1 kg tjelesne težine dnevno.

"Zamislimo da bi razina 3NOP-a u mlijeku bila na granici detekcije (zapravo je ispod nje) od otprilike 20 mikrograma/kg mlijeka. Osoba od 70 kg tada bi morala unijeti više od 7 g 3NOP-a – što bi značilo konzumaciju 350 tona mlijeka dnevno," rekao je Dijkstra.

Nico Peiren, viši istraživač na Flamanskom institutu za poljoprivredu i ribarstvo (ILVO), naglasio je da je dodatak hrani odobren i proglašen sigurnim od strane Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) 2021. godine. "Odobrenje je prethodilo mnogim znanstvenim studijama diljem svijeta, od kojih je oko 85 objavljeno u recenziranim znanstvenim časopisima," izjavio je Peiren za AFP 4. prosinca 2024.

EFSA je europski pandan FDA-u i FSCJ-u i služi kao "nepristran izvor znanstvenih savjeta za upravljanje rizicima te za komunikaciju o rizicima vezanim uz prehrambeni lanac."

Nakon evaluacije Bovaera 2021. godine, stručnjaci EFSA-e zaključili su da je "upotreba ovog dodatka hrani za mliječne krave, pod predloženim uvjetima korištenja, sigurna za potrošače," rekao je glasnogovornik Agencije za AFP u e-poruci 4. prosinca 2024. Svaki dodatak hrani ili prehrani u EU mora biti testiran od strane EFSA-e.

Nema tragova u mlijeku

U člancima na hrvatskom i pojedinim objavama navodi se rizik da bi se tragovi proizvoda mogli pronaći u mlijeku krava hranjenih Bovaerom.

Međutim, prema glasnogovorniku EFSA-e, "studije su pokazale da aktivna tvar Bovaera 10, 3-nitrooksi-propanol (3NOP), nije prisutna u mlijeku niti u mesu životinja hranjenih ovim dodatkom." To znači da potrošači nisu izloženi samom dodatku.

To je zato što se 3NOP brzo razgrađuje u buragu, prvom želucu krave, ili u tijelu krave, objasnili su stručnjaci za AFP. Peiren je pojasnio da "nakon primjene, dodatak ostaje aktivan otprilike tri sata, a zatim se razgrađuje natrag u nitrat i alkohol. To je također razlog zašto se ne nalazi u mlijeku." Prije razgradnje na pojedinačne komponente, 3NOP blokira enzime odgovorne za proizvodnju metana u želucu krave, smanjujući emisije metana kod životinja za oko 25%, rekao je Dijkstra.

Prema EFSA-i, "NOPA (3-nitrooksipropionska kiselina) je glavni produkt razgradnje 3-NOP-a i pronađena je u mlijeku u vrlo niskim koncentracijama". Međutim, u studiji EFSA-e stručnjaci su zaključili da NOPA, nitrat u koji se 3NOP razgrađuje, ne predstavlja nikakav sigurnosni rizik za potrošače mlijeka. To je zato što nema genotoksični potencijal, što znači da ne oštećuje DNK, a ljudska izloženost je ispod smjernica zdravstveno prihvatljive vrijednosti.

Inhibitor metana također je siguran za krave, dodao je Dijkstra. "Čim prestanete davati Bovaer kravi, proizvodnja metana u buragu se ponovno povećava; unutar 24 sata krava se vraća na svoju ‘staru’ razinu," rekao je.

Metan je značajan staklenički plin

Metan (CH4) je drugi je najvažniji staklenički plin nakon ugljičnog dioksida (CO2). Iako se metan u atmosferi razgrađuje brže od CO2, oko 80 do 100 puta je snažniji, što ga čini vrlo moćnim stakleničkim plinom. Kako navodi Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), smanjenje emisija metana može značajno doprinijeti usporavanju globalnog zatopljenja u kratkom vremenskom razdoblju, jer se učinak zagrijavanja od metana brzo zaustavlja kad se prestane ispuštati. Metan se oslobađa tijekom proizvodnje fosilnih goriva poput nafte i plina, ali ga također ispuštaju krave koje stvaraju metan u buragu ili želucu tijekom probave.

Većina znanstvenika slaže se kako je potrebno smanjiti emisije stakleničkih plinova iz stočarstva ako se rast globalnih temperatura želi ograničiti na najviše dva stupnja Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje (arhivirano ovdje).

Stoka pridonosi klimatskim promjenama putem crijevne fermentacije (ispuštanje plinova i podrigivanje), a staklenički plinovi se ispuštaju i u slučaju proizvodnje stočne hrane i gnojiva, prerade i transporta

Iako vegetarijanske opcije dobivaju sve veću popularnost, neke tvrtke istražuju prilagodbu stočne hrane, djelomičnom zamjenom, primjerice, vrstom crvene alge ili dodavanjem inhibitora metana poput Bovaera.

Hrvatska je jedna od 160 svjetskih zemalja koja je tijekom konferencije COP 2022 u Egiptu potpisala Globalno obećanje o metanu, obvezavši se smanjiti emisije metana za 30% do 2030. godine u usporedbi s razinama iz 2020. godine.

Bill Gates nije povezan s Bovaerom

Tvrdnje da je Bill Gates odgovoran za uvođenje Bovaera također nisu istinite. Ideju da Gates stoji iza proizvoda također je širio članak na portalu People's Voice, poznatom po širenju netočnih i obmanjujućih informacija, čiji je sadržaj AFP ranije opovrgavao, na primjer ovdje, ovdje i ovdje.

People's Voice, članci na portalu Epoha, kao i neki korisnici društvenih mreža, povezali su tvrdnje o Bovaeru s teorijom zavjere o navodnom "depopulacijskom" planu Billa Gatesa. AFP se ranije bavio ovom teorijom zavjere, uključujući citat primatologinje Jane Goodall, kao i tvrdnje vezane za Gatesa.

Bill Gates, koji je često na meti dezinformacija, je javno govorio (arhivirano ovdje) o svojoj ambiciji smanjenja emisija metana iz stočarske proizvodnje. Također se osvrnuo na ovaj problem u svojoj knjizi iz 2021. godine, "How to avoid a Climate Disaster".

"Istraživači koriste cjepiva za smanjenje metanogenih mikroba u crijevima stoke, uzgajaju stoku s prirodno manjim emisijama i dodaju posebne dodatke hrani ili lijekove. Ovi su napori uglavnom bili neuspješni, iako je jedan obećavajući izuzetak spoj nazvan 3-nitrooksi-propanol, koji smanjuje emisije metana za 30 posto. No trenutno ga morate davati stoci barem jednom dnevno," napisao je Gates u svojoj knjizi o spoju koji se danas koristi kao komponenta Bovaera.

U međuvremenu, Bill Gates je početkom 2023. godine investirao u australsku tvrtku Rumin8 (arhivirano ovdje), čiji proizvod do datuma ovog članka još nije dobio odobrenje FDA-a ili USDA-e. O toj incijativi pisali su i hrvatski mediji i popularizatori znanosti, kao na primjer u ovom članku portala BUG (arhivirano ovdje).

Zaklada Bill & Melinda Gates Foundation financirala je u prošlosti nekoliko projekata DSM-Firmenicha, tvrtke koja proizvodi Bovaer. Niti jedan od njih nije bio povezan s prehranom stoke; svi su bili usmjereni na borbu protiv malarije ili poboljšanje sanitarnih uvjeta u regijama Afrike.

Tvrtka DSM, proizvođač Bovaera, također se oglasila o mogućoj ulozi Billa Gatesa u financiranju ili razvoju ovog suplementa. "Suprotno tvrdnjama u nekim objavama, Bovaer je u potpunosti razvijen i u vlasništvu DSM-Firmenicha i nema drugih investitora. Bill Gates nije uključen u razvoj Bovaera," napisala je tvrtka u priopćenju od 2. prosinca 2024. (arhivirano ovdje).

Više provjera činjenica AFP-a na temu klimatskih promjena možete pronaći ovdje, a na temu zdravlja ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas