
Snimka prikazuje lako zapaljive 'mace' topole, ne kako snijeg čudno gori
- Objavljeno 12. svibnja 2025. u 17:16
- Minuta potrebno za čitanje: 4
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Sasvim prirodno. Iliti prirodna katastrofa," piše u opisu snimke objavljene na Facebooku 23. srpnja 2024. i podijeljenog više od 2.000 puta u četiri dana. Snimka prikazuje polje prekriveno bijelim materijalom koji vrlo brzo gori kada ga čovjek zapali upaljačem. Ista snimka je uz psovke podijeljena u drugim objavama poput ove na Facebooku i ove na platformi X. Na Instagramu je podijeljen uz ključne riječi poput "chemtrails," "HAARP" (istraživačka stanica na Aljasci), "trovanje iz vazduha" i "geoinžinjering."
Dok je nekoliko korisnika u komentarima istaknulo da prepoznaje prirodnu pojavu s plodovima topola, a ne ikakvu vrstu snijega ili grada, mnogi drugi su na snimci vidjeli rezultat neprirodnog utjecaja, na primjer takozvanih "chemtrailsa" - neutemeljene teorije zavjere - ili manipulacije vremenskim prilikama. "Led koji gori? Led ne gori. Ta bela materija, koja gori, je rezultat zaprašivanja iz aviona, takozvani, KEMTREJLSI. TA ZAPRAŠIVANJA TREBA ZABRANITI," napisao je jedan korisnik u komentarima. "Ljudski faktor iza ovoga," napisao je drugi koji je podijelio objavu.
Bosna i Srbija su u srpnju 2024. pogođene ozbiljnim padalinama grada i olujama, kada je led nanio velike štete u nekim gradovima poput Doboja i Gračanice (članci su arhivirani ovdje i ovdje). Međutim, snimka podijeljena na društvenim mrežama nema veze s gradom. Korisnik TikToka koji je objavio izvornu snimku naveo je u komentarima i na drugoj snimci da je snimio "snijeg s topola," dobro poznatu godišnju pojavu kada ženske topole bacaju sjeme, prekrivajući svoju okolinu mekim bijelim materijalom nalik pamuku (arhivirano je ovdje), takozvanim "macama."

Na nekoliko snimaka podijeljenih na društvenim mrežama vidljiv je vodeni žig TikToka i ime korisnika, što nas je dovelo do izvorne objave objavljene 17. svibnja 2024 (arhivirano je ovdje). Čovjek na snimci priča na suržiku, lokalnom jeziku koji je mješavina ukrajinskog i ruskog. "Sad ću vam pokazati kako snijeg gori. Kao benzin," kaže na snimci i pali bijeli materijal u polju. Međutim, u komentarima, kada netko kaže "snijeg od topola" on odgovara: "točno."
Druga snimka objavljena dva dana ranije (arhivirano je ovdje) prikazuje polje prekriveno identičnim bijelim materijalom i čuje se isti muški glas kako govori: "Kažu da se krumpir smrzao, eto što je mraz. Padao je snijeg. Krumpir raste i snijeg pada." Potom se približava, uzima bijeli materijal i prikazuje ga u svojoj ruci, a zatim okreće kameru i prikazuje drveće pored polja i kaže: "Snijeg s topola. Pada snijeg topole, tako stvari stoje."

Pretraživanje na nekoliko jezika za "snijeg od topola" i "puh od topola" pokazuje da je to dobro poznata pojava.
"Nekoliko kratkih dana krajem lipnja, bijele pahuljice topola lete zrakom i putuju preko naših pločnika. Taj 'puh' je zapravo sjeme topole koje proizvodi žensko drveće te vrste," navode predstavnici kanadskog grada Calgaryja na svojoj stranici (arhivirano je ovdje).
"Nije snijeg, već pufna topole (to su sjemenke, a ne pelud)! Već nekoliko dana bijeli plašt biljaka prekriva zemlju! Te ljuske topole su način na koji ona raspršuje svoje sjeme," navodi francuska Nacionalna mreža za aerobiološki nadzor u objavi na Facebooku od svibnja 2020. (arhivirano je ovdje).
Poznato je da taj pufnasti materijal jako brzo gori. Pretraživanje na nekoliko jezika za "paljenje maca od topole" dovelo je do snimki koje prikazuju kako slične bijele pufnaste ljuske brzo gore dok trava ispod ostaje neoštećena, na primjer ovdje, ovdje i ovdje (arhivirano je ovdje, ovdje i ovdje). U Španjolskoj su vatrogasci intervenirali 2020. godine kada je vatra u parku progorjela prekrivač od maca i prešla na zemlju brzinom koja je šokirala prolaznike (arhivirano je ovdje). O tome je izvještavalo mnogo medija, na primjer ovdje i ovdje.
Netočne ili obmanjujuće tvrdnje često prate intenzivne kiše, oluje ili prirodne katastrofe. Mnoge od njih AFP je već provjerio, na primjer ovdje nakon velikog nevremena u Hrvatskoj, ovdje nakon rekordnih kiša u Dubaiju i ovdje nakon potresa u Turskoj 2023.
Međutim, znanstvenici upozoravaju da antropogene klimatske promjene donose sve ekstremnije vremenske prilike i temperature.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas