
Stranica na kojoj je Hitler predstavljen kao 'oslobodilac' nije iz službeno izdanog udžbenika za ukrajinske đake
- Objavljeno 12. svibnja 2025. u 18:00
- Minuta potrebno za čitanje: 8
- Autor: Alexis ORSINI, Rossen BOSSEV, AFP Francuska, AFP Bugarska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"U jednom od ponovo izdatih udžbenika istorije za srednju školu pojavio se paragraf o Adolfu Hitleru, 'nemačkom državniku i političkoj ličnosti'," piše u postu na srpskom objavljenom na Telegramu 2. srpnja 2024. godine. U objavi se nalazi fotografija stranice s portretom Hitlera i kratkim tekstom na ukrajinskom jeziku, te se navodi da ukrajinski učenici uče da je on bio "oslobodilac Lavovske oblasti."
Ista objava je podijeljena na drugim platformama uključujući rusku mrežu VK i Facebook uz komentar: "Ukrajinska deca se ne uče alternativnoj istoriji samo u školi." Slične objave podijeljene su i na drugim jezicima uključujući bugarski, francuski, engleski i ruski.
Srpski prijevod teksta na ukrajinskom je točan. Na stranici zaista piše "U povijesti Ukrajine, Hitler je odigrao jednu od odlučujućih uloga, pokušavajući osloboditi naše zemlje od sovjetskih okupatora. Zapadnu Ukrajinu oslobodila je njemačka vojska. Lavovska oblast je oslobođena od okupacije 1941. godine."
Međutim, AFP je pregledao postojeće udžbenike povijesti koji se trenutačno koriste u Ukrajini i nije našao nijedan s tom stranicom. Štoviše, veličanje nacizma je zabranjeno ukrajinskim zakonima.

Nema traga sumnjivoj stranici u službenim udžbenicima
Prema službenom nastavnom planu i programu Ministarstva prosvjete (arhivirano je ovdje) predmet "Uvod u povijest i građansko obrazovanje u Ukrajini" počinje se predavati u petom razredu. Učenici tek od sedmog razreda počinju učiti detalje ukrajinske povijesti, dok se o Drugom svjetskom ratu više uči u desetom razredu koji pohađaju djeca uzrasta 15-16 godina.
To je AFP-u rekla i Julia Topoljnitska, stručnjakinja pri ukrajinskoj nevladinoj organizaciji za modernizaciju školskog obrazovanja "Smart Osvita" i izvanredna profesorica suvremene ukrajinske povijesti na sveučilištu Taras Ševčenko u Kijevu. Ona je 18. srpnja 2024. rekla da se "školski programi i službeni udžbenici ažuriraju svakih pet godina," a da je "posljednje ažuriranje bilo 2022. godine."
Svi udžbenici odobreni za svaki razred škole u Ukrajini mogu se vidjeti (arhivirano je ovdje) na stranici nastavnih resursa Instituta za modernizaciju obrazovnog sadržaja (arhivirana poveznica).
AFP je provjerio sve udžbenike o ukrajinskoj povijesti i povijesti svijeta od 5. do 11. razreda i nigdje nije našao stranicu na kojoj se Hitler predstavlja kao "oslobodilac." Naprotiv, riječi kao što su "okupacija," "tragedija" i "masovno istrebljenje" opisuju vrijeme nacističke kontrole Ukrajine.
Neki udžbenici za 5. razred, kao ovaj ili ovaj, koji još uvijek daju opću sliku o Ukrajini i svjetskoj povijesti, opisuju rasističku nacističku ideologiju i milijune smrti koje su izazvali Hitler i njemačka okupacija Ukrajine.
Iz Opservatorija za nastavu povijesti u Europi (OHTE), tijela Vijeća Europe koje prati sadržaj i kvalitetu nastave povijesti u zemljama članicama, rekli su AFP-u da je u udžbenicima za 5. razred Drugi svjetski rat "samo skiciran" i u biti pokriva nekoliko ključnih datuma, kao što su početak rata 1939. i dolazak Crvene armije u Ukrajinu, njemačka agresija na Ukrajinu 1941. godine, ukrajinski otpor – sovjetski otpor protiv nacista i nacionalistički otpor protiv nacista i Sovjeta – između 1941. i 1945. i na kraju oslobođenje zemlje između 1944. i 1945. godine.
U tim udžbenicima "nema ni najmanjeg veličanja niti čak normalizacije Hitlera ili njegove politike, niti imalo pozitivnog uvažavanja njegove uloge u Ukrajini," ističe OHTE.
Na stranicama ispod, koje je AFP preuzeo iz poglavlja o Drugom svjetskom ratu iz jednog udžbenika povijesti za peti razred (arhivirano je ovdje), i Sovjeti i nacisti su predstavljeni kao okupatori.
Osim što se spominje Holokaust i osuđuje nacistički režim, u tekstu se navodi da je ukrajinski oslobodilački pokret imao za cilj "osloboditi Ukrajinu od njemačkih i boljševičkih okupatora" kako bi stvorio nezavisnu ukrajinsku državu.

To je sažetak složenog perioda u povijesti Ukrajine. "Tijekom Drugog svjetskog rata, Ukrajina je bila dvostruko okupiran teritorij, od strane nacista i Sovjeta. [...] Trenutačno postoji napor da se ta dva užasa pamte, kako na sovjetskoj tako i na nacističkoj strani," rekao je AFP-u 16. srpnja 2024. Bertrand de Franqueville, doktorand na Katedri za ukrajinske studije na sveučilištu u Ottawi (Kanada).
U posebnom kontekstu tog perioda, "Ukrajina je izlazila iz Gladomora, gladi koju je organizirao sovjetski režim, koja je usmrtila milijune, a zatim [...] iz terora sovjetske okupacije. Tako da su u to vrijeme mučitelji na [ukrajinskom] teritoriju bili Sovjeti. [...] Dakle, mnogi Ukrajinci su mogli vidjeti nacističku Njemačku kao oslobodilačku vojsku jer je totalitarni sovjetski režim bio jedino iskustvo koje su imali," objasnio je de Franqueville.
"Ispostavilo se da su te kalkulacije bile pogrešne jer je ubrzo uočeno da je nacistička Njemačka užasna vojska, koja je izvršila velike pogrome, posebno u Lavovu, ali i u Kijevu, masakrom u Babi Jaru koji je nazvan 'pogrom mecima' [...] U Ukrajini je bilo (i) pogroma i intenzivne suradnje, ta se činjenica ne može poreći," rekao je stručnjak, ističući da sadašnja ukrajinska politika o obavezi sjećanja također ističe tu suradnju s Nacistima.
Nastavni program iz povijesti (arhivirano je ovdje) za deseti razred pokazuje da se tada zaista ponovno detaljnije govori o tom periodu, u odjeljku posvećenim Ukrajini tijekom Drugog svjetskog rata koji pokriva "okupaciju Ukrajine od strane njemačkih trupa," "koncentracijske logore" i "otpor protiv nacističkih osvajača." Primjera radi, pitanje suradnje s nacistima, kao i Holokaust, proučava se i u poglavlju 33 tog službenog udžbenika.
AFP ni u jednom udžbeniku nije našao spominjanje Hitlera na pozitivan način. U jednom je opisan kao "jedan od glavnih počinioca [zločina, prim. ur.] u Drugom svjetskom ratu, odgovoran za genocid, zločine protiv čovječanstva (...) Bio je odgovoran za ratne zločine, masovna ubojstva civila na okupiranim teritorijima, Holokaust," (strana 85). U drugom je nazvan "jedan od najkrvavijih diktatora u povijesti."

Glorifikacija Hitlera i nacista zabranjena je u službenim udžbenicima povijesti
Upotreba simbola za promociju nacističkog ili komunističkog režima zabranjena je od usvajanja zakona u ukrajinskom parlamentu 2015. (arhivirano je ovdje). Prema tom Zakonu, propagandom se, između ostalog, smatra "širenje informacija usmjerenih na pronalaženje izgovora za zločinačku prirodu komunističkih i nacionalsocijalističkih (nacističkih) totalitarnih režima." Zabrana se ne odnosi na upotrebu zabranjenih simbola "u udžbenicima za nastavnike i učenike i drugim materijalima za istraživanje i obrazovanje," ali samo pod uvjetom da "ta upotreba ne rezultira propagandom zločinačke prirode dva režima."
OHTE u svom izvješću o Ukrajini (strana 136, arhivirano je ovdje) navodi da nastavne planove i programe povijesti, koji su obavezni za sve javne i privatne srednje škole, unaprijed odobravaju Ministarstvo prosvjete i Institut za modernizaciju obrazovnih sadržaja.
Ta dva tijela su "odgovorna za natječajnu selekciju i izdavanje udžbenika povijesti," navodi se u izvještaju OHTE-a.
Iz Ukrajinskog instituta nacionalnog sjećanja 15. srpnja 2024. rekli su AFP-u da te institucije ne mogu odobriti udžbenik koji nije u skladu s trenutačnim nastavnim planom i programom – koji Hitlera i njemačku vojsku predstavlja kao okupatore, a nacistički režim kao totalitaran. Stoga se takav udžbenik ne bi ni mogao distribuirati u školama.
"Malo je vjerojatno da bi se neodobreni udžbenik koristio u školi. Ako bi postojala stranica poput one koja se dijelila [na društvenim mrežama, prim. ur.], očigledno ju ne bi odobrila" ukrajinska vlada, rekli su iz OHTE-a za AFP 16. srpnja 2024.
Georgiy Kasianov, ukrajinski predavač povijesti na sveučilištu Marija Kiri-Sklodovska u Lublinu rekao je za AFP 22. srpnja 2024. da "u Ukrajini svi udžbenici koji se izdaju o trošku budžeta podliježu natjecanju i vanjskoj ekspertizi. Takav tekst nije moguć u udžbeniku koji je objavljen pod pečatom ministarstva."
"Službena interpretacija Drugog svjetskog rata je, kako se vidi u standardu i programima, da je Ukrajina bila u epicentru borbe između dva totalitarna režima – Hitlerovog i Staljinovog. Shodno tome, takav tekst [u kojem se veliča Hitler, prim. ur.] nije se mogao pojaviti u službeno odobrenom udžbeniku povijesti," dodao je.
Tvrdnja se širila na ruskim mrežama i u državnim medijima
Tvrdnja o tekstu u udžbeniku je podijeljena bez slike 10. srpnja 2024. na stranici RIA Novosti Krim, koja pripada državnoj mreži Russia Today (Rusija danas, RT). Tekst i slika se također pojavljuju na stranici povezanoj s mrežom "Pravda," za koju Viginum, francuska državna organizacija za borbu protiv stranih digitalnih ometanja, kaže da je dio organiziranog višejezičnog plana za širenje ruske propagande u Europi i Sjedinjenim Državama. U tom članku, kao i u objavama poput ove na ruskom objavljene na Telegramu 1. srpnja 2024., tvrdi se da je stranica s opisom Hitlera kao oslobodioca izdana u Muzeju Romana Šuheviča u Lavovu.
Međutim, mediji su 1. siječnja 2024. (na primjer ovdje i ovdje) izvijestili da je zgrada muzeja uništena u ruskom napadu dronom, što onemogućava provjeru te tvrdnje.
Netočna tvrdnja o opisu Hitlera u udžbenicima povijesti uklapa se u retoriku Kremlja. Dana 24. veljače 2022., kada je Rusija izvršila invaziju u punom obujmu na susjednu zemlju, ruski predsjednik Vladimir Putin je "vojnu operaciju" predstavio kao borbu za "demilitarizaciju i denacifikaciju Ukrajine."
Međutim, brojni stručnjaci s kojima je AFP razgovarao, na primjer ovdje i ovdje, opovrgnuli su taj argument. Iako su ultranacionalistički pokreti aktivni u Ukrajini, uključujući i u vojsci, oni ostaju "manjina" u društvu i na političkoj razini, rekli su stručnjaci.
Od početka rata, AFP je provjerio brojne netočne i obmanjujuće tvrdnje u vezi s tim sukobom.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas