
Kriva usporedba 'otiska čizme' podijeljena u objavama na Facebooku o sletanju na Mjesec Neila Armstronga
- Objavljeno 25. travnja 2025. u 17:59
- Minuta potrebno za čitanje: 6
- Autor: Claire-Line NASS, AFP Novi Zeland i pacifička ostrva, AFP Francuska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"1969.: Armstrong hoda po Mjesecu. 2025.: NASA prikazuje odijelo Neila Armstronga s đonom koji ne odgovara otisku ostavljenom na površini Mjeseca. Je li Hollywood propustio detalj?" pita se u objavi od 27. ožujka podijeljenoj više od 600 puta na platformi X, uz snimku.
U videu se prikazuje odijelo koje leži vodoravno, zatim fotografija otiska stopala na Mjesecu, koji ne odgovara potplatu odijela i pitanje na engleskom: "Zašto izgledaju drugačije?"

Ista snimka s komentarima koji propituju stvarnost misija na Mjesec također je podijeljena na Facebooku posljednjih dana ožujka. Kružila je mrežom nekoliko godina, a nekoliko medijskih kuća, uključujući tim AFP-a za digitalnu verifikaciju na engleskom jeziku 2021., već je pokazalo da je obmanjujuća jer ne spominje da su astronauti nosili kaljače (poveznica je arhivirana ovdje).
Fotografija odijela izložena u muzeju
Neil Armstrong postao je prvi čovjek koji je hodao po Mjesecu u sklopu misije Apollo 11 1969. godine, u kojoj su sudjelovali i Buzz Aldrin i Michael Collins. Sažetak misije može se pronaći na stranici američke svemirske agencije NASA (arhivirana poveznica je ovdje).
Koristeći obrnuto pretraživanje slika, fotografija odijela koja se pojavljuje u publikacijama može se pratiti do njezina izvora. Snimio ju je američki astronom Phil Plait i pojavljuje se u članku kojeg je u srpnju 2015. objavio časopis Slate (arhivirane poveznice su ovdje i ovdje).
Spomenuo je poziv za prikupljanje sredstava za očuvanje svemirskog odijela Neila Armstronga u Nacionalnom muzeju zrakoplovstva i svemira Instituta Smithsonian, koji se nalazi u glavnom gradu SAD-a (arhivirane poveznice su ovdje i ovdje).

Daljnje pretraživanje slike otiska čizme otkriva ga na stranici Nacionalne galerije umjetnosti (arhivirana poveznica je ovdje). Prema naslovu, prikazuje otiske Buzza Aldrina, jednog od astronauta koji su letjeli s Neilom Armstrongom u misiji Apollo 11.

Cathleen Lewis, stručnjakinja za konzervaciju svemirskih odijela u Smithsonianovom Nacionalnom muzeju zrakoplovstva i svemira, rekla je za AFP u ožujku 2021. da je razlog zašto se tragovi i oblik potplata odijela predstavljenih u obmanjujućim publikacijama ne podudaraju to što su Neil Armstrong i Buzz Aldrin na Mjesecu nosili kaljače čiji su se potplati razlikovali od "donjih cipela" vidljivih na odijelu.
"Svih dvanaest astronauta Apolla koji su hodali po Mjesečevoj površini nosili su lunarne kaljače," rekla je, dodajući da su "te velike čizme imale plave silikonske đonove koji su ostavili sada već legendarni otisak u prašini s Mjesečeve površine."
Te kaljače "su dizajnirane kako bi astronautima Apolla pružile bolji oslonac u prašini," a "također su imale dodatne slojeve bijele tkanine i tanke slojeve izolacijskog tekstila za dodatnu zaštitu od nefiltriranog sunčevog zračenja," rekla je (arhivirana poveznica je ovdje).
Na stranici NASA-e možete pronaći fotografije koje dokumentiraju misiju Apollo 11. U jednom takvom dokumentu, gdje Buzz Aldrin izlazi iz lunarnog modula, možete jasno vidjeti njegove kaljače koje je opisala Cathleen Lewis, a čiji potplati izgledaju kao da odgovaraju otiscima stopala na fotografiji (poveznica je arhivirana ovdje).

Na drugom dokumentu vidljivom na stranici Muzeja zrakoplovstva i svemira nalazimo i rendgensku sliku kaljača korištenih tijekom te misije na kojoj se jasno vidi da potplat ima neku vrstu dereze, što odgovara fotografiji otiska stopala (poveznica je arhivirana ovdje).
Odijelo u muzeju u Washingtonu ne uključuje kaljače jer su ih Neil Armstrong i Buzz Aldrin ostavili na Mjesecu, kao što je detaljno opisano u nekoliko članaka o misiji, kao što je ovaj iz časopisa Smithsonian (arhivirana poveznica je ovdje). Učinili su to "zbog razmatranja težine za njihov povratak," prema Cathleen Lewis.
"Kaljače i druga oprema smatrani su balastom," rekla je: "Svaki gram koji su astronauti ostavili na površini Mjeseca značio je da mogu donijeti dodatni gram lunarnih uzoraka."
Stvarnost svemirskih misija redovito se dovodi u pitanje na društvenim mrežama
Netočne informacije vezane uz svemirske misije ili prve korake čovjeka na Mjesecu, iako dobro dokumentirane, redovito kruže društvenim mrežama: nekoliko njih provjerio je AFP na hrvatskom kao na primjer ovdje, ovdje i ovdje.

U siječnju 2024., nakon najave odgode misije Artemis 3 koja je trebala vratiti astronaute na Mjesec po prvi put od završetka programa Apollo 1972., korisnici interneta, na primjer, doveli su u pitanje stvarnost NASA-inih misija s ljudskom posadom na Mjesec između 1969. i 1972. - koristeći pogrešnu logiku, kao što je prikazano u ovom članku za provjeru činjenica.
U ljeto 2023. slike slijetanja indijske sonde Chandrayaan-3 na Mjesec izvučene su iz konteksta na društvenim mrežama, u objavama u kojima se netočno sugerira da je to bio "inscenirani" događaj.
U svibnju 2024. korisnici interneta netočno su tvrdili da je dizajner kineske lunarne sonde Chang'e-6 tvrdio da nije pronašao "ikakav trag spuštanja na Mjesec."
Početkom 2024. hrvatski korisnici interneta također su tvrdili da je Međunarodna svemirska postaja (ISS) u zgradi NASA-e u Houstonu.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas