
Lažirani televizijski prilog netočno tvrdi da je ukrajinski čelnik kupio 51 posto rudnika platine u Južnoafričkoj Republici
- Objavljeno 5. svibnja 2025. u 15:05
- Ažurirano 5. svibnja 2025. u 16:30
- Minuta potrebno za čitanje: 7
- Autor: Tendai DUBE, AFP Južna Afrika
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"U slučaju ako se pitate kako se troše vaši porezni dolari, euri Zelensky je upravo kupio 51% udjela u jednoj od najvećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi - Northam Platinum. Cijena će vjerojatno biti oko 1,6 milijardi dolara," piše u objavi na Facebooku koju je 6. travnja 2025. objavila hrvatska korisnica.
Objava uključuje 90 sekundi dug isječak dizajniran da izgleda kao vijesti Južnoafričke radiotelevizije (SABC). U "vijestima" vidimo Zelenskog i njegovu suprugu kako izlaze iz aviona te Zelenskog kako se sastaje s južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom.
Ostatak snimke prikazuje općenite snimke rudara, članova Južnoafričkog nacionalnog sindikata rudara (NUM) i 30 sekundi dug intervju s muškarcem koji izgleda kao da radi u rudniku Zondereinde tvrtke Northam Platinum u pokrajini Limpopo.
U reportaži se nakratko prikazuje i novinski naslov koji govori o "iznenađujućem ulasku u rudarsku industriju Zelenskog."

Narator u snimci, koji zvuči robotski, kaže: "Zelenski će 10. travnja posjetiti Južnu Afriku i sastati se s predsjednikom Cyrilom Ramaphosom. Njegov dolazak već je okružen kontroverzama nakon vijesti da je kupio kontrolni udio u Northam Platinum Ltd, jednoj od vodećih južnoafričkih tvrtki za iskopavanje platine."
Narator zatim dodaje da je ekipa SABC-a razgovarala sa zabrinutim zaposlenikom rudnika Northam te da je Južnoafrički nacionalni sindikat rudara (NUM) pozvao na hitne razgovore s tvrtkom.
Dio snimke uključuje dijagram investitora za koje se tvrdi da su pokrovitelji Zelenskog. To uključuje bivše poslovne partnere i kolege ukrajinskog predsjednika poput Serhija Šefira (Maltex Multicapital Corp), Andrija Jakovljeva (Maltex Multicapital Corp) i Timura Mindicha (Herley Traiding Ltd d- Belize) (arhivirano je ovdje i ovdje).
Slične tvrdnje podijeljene su na više jezika, uključujući engleski, francuski, grčki i ruski.
Verzija snimke u višoj rezoluciji kružila je ruskim stranicama.
Elon Muskov chatbot umjetne inteligencije (AI), Grok, također je širio tu tvrdnju, unatoč tome što je nekoliko viralnih objava na platformi X dobilo Napomene zajednice koje ih opovrgavaju.

Zelenski je došao u Južnu Afriku u službeni državni posjet 24. travnja 2025., a SABC News je prethodno izvještavao o putovanju, uključujući ovdje i ovdje (arhivirano je ovdje i ovdje).
Međutim, južnoafrička televizijska kuća nije objavila snimku u kojoj se tvrdi da je Zelenski kupio većinski udio u lokalnom rudniku platine.
Izmišljene vijesti
Google pretraga za "Zelensky + Northam Platinum" dovela je do članka koji je objavio zimbabveanski NewsDay 27. ožujka 2025.
Članak pod naslovom "Northam platinum: iznenađujući ulazak Zelenskog u rudarsku industriju" zamijenjen je drugom nepovezanom pričom (arhivirano je ovdje), ali ne prije nego što je arhiviran.
Izvorni članak bio je isti onaj koji se pojavio u viralnoj snimci.

NewsDay je poznat kao vjerodostojna stranica s vijestima koja obično sadrži potpis novinara. Međutim, članak o "mišljenju i analizi" Zelenskog samo je pripisan toj stranici.
U članku se tvrdilo da je ugovor Zelenskog o rudniku vrijedan oko 27 milijardi randa (1,4 milijarde dolara), ali se nisu spominjali sindikati niti rudarski radnici spomenuti u snimci.
Nakon što ih je kontaktirao AFP Fact Check, NewsDay je rekao da istražuju slučaj.
Emitirana snimka 'krivotvorena'
SABC nije objavio ikakva izvješća o kupnji udjela u Northam Platinumu od strane Zelenskog, ni na svojoj stranici ni na svojim kanalima društvenih medija.
SABC News je 4. travnja 2025. odgovorio na tvrdnju o snimci na platformi X i rekao da se "distancira od objavljivanja i distribucije lažnih vijesti" (arhivirano je ovdje).
SABC News distances itself from the publication and distribution of fake news. pic.twitter.com/V25pr7xPF8
— SABC News (@SABCNews) April 4, 2025
Nakon što je proveo obrnuto pretraživanje slika i ključnih riječi, AFP Fact Check zaključio je da je snimka vjerojatno falsifikat.
Snimka se sastoji od arhivskih snimaka: isječka Zelenskog kako slijeće u Francusku 2024. i snimke susreta s predsjednikom Južne Afrike Cyrilom Ramaphosom u New Yorku u rujnu 2023. (arhivirano je ovdje i ovdje).
Nijedna snimka iz navodnog emitiranja nije odgovarala prethodnim izvješćima SABC-a koja smo tražili na internetu.
Isto tako, u intervjuu s navodnim rudarom, pokreti usta ne čine se sasvim usklađenima s glasom.
AFP Fact Check analizirao je segment pomoću InVID-WeVerifyjevog detektora deepfakeova. Alat je pronašao "snažne dokaze" koji sugeriraju da sadrži manipulaciju umjetnom inteligencijom.

Na pitanje jesu li rudarski radnici u rudniku Zondereinde intervjuirani ili su izrazili zabrinutost zbog tvrdnje, Dikeledi Manaka, regionalni tajnik NUM-a, rekao je 9. travnja 2025. da "kao jedan od dioničara u Northam Platinumu, nismo upoznati sa tim".
Vlasnička struktura nepromijenjena
Dana 7. travnja 2025. Sherilee Lakmidas, glasnogovornica tvrtke Northam Platinum, izjavila je: "Svi medijski članci, snimke i objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stječe udio u tvrtki Northam Platinum su lažne vijesti."
Dodala je: "Northam potvrđuje da vlasnički udjeli ostaju nepromijenjeni."
Po zakonu, Služba za vijesti s burze (SENS) Johannesburgske burze (JSE) osigurava pravovremeno objavljivanje - obično unutar 24 do 48 sati - ključnih ažuriranja tvrtke, uključujući promjene u većinskom vlasništvu dioničara.
Ove godine samo su lokalne tvrtke i upravitelji fondova kupili dovoljno dionica u Northamu da bi se aktivirali zahtjevi JSE-a za javno objavljivanje. Nitko od njih (ovdje, ovdje i ovdje) nije stekao 51 posto udjela u tvrtki (arhivirano ovdje: 1, 2, 3, 4) i nijedno ime ne podudara se s onima spomenutim u snimci.
Tvrdnju su opovrgnule i druge organizacije za provjeru činjenica ovdje i ovdje (arhivirano je ovdje i ovdje).
Shayan Sardarizadeh, stručnjak za dezinformacije u BBC Verifyju, napisao je na platformi X da "isječak nosi obilježja rada ruske operacije utjecaja" (arhivirano je ovdje).
Sardarizadeh je dodao: "Operacija koristi umjetnu inteligenciju za stvaranje viralnih netočnih vijesti o Ukrajini i Zelenskom."
A completely fake video bearing the logo of South Africa's public broadcaster @SABCNews has gone viral online, racking up millions of views. It falsely claims President Zelensky has purchased a 51% stake worth $1.6bn in Northam Platinum, a major mining company in South Africa.… pic.twitter.com/Cg6vLkOo6g
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 4, 2025
Članak AFP-a objavljen u ožujku 2025. citirao je istraživače koji su upozoravali da ruske kampanje dezinformiranja "zaražavaju" AI chatbotove obmanjujućim narativima i propagandom.
Pročitajte više članaka AFP-a u kojima se razotkrivaju netočne tvrdnje o AI-ju ovdje.
Članak je ažuriran dodavanjem meta podataka5. svibnja 2025. Članak je ažuriran dodavanjem meta podataka
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas