Snimka iz 2017. prikazuje helikopter za kontrolu -- a ne izazivanje -- šumskih požara

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 28. lipnja 2023. u 08:48
  • Minuta potrebno za čitanje: 8
  • Autor: Paula CABESCU, AFP Rumunjska
Snimka helikoptera koji koristi poznatu metodu za kontrolu šumskih požara u Sjedinjenim Državama podijeljen je stotine puta na društvenim mrežama. U nekim postovima je iskorišten kako bi se doveli u sumnju učinci klimatskih promjena. Video, međutim, prikazuje tehniku za zaustavljanje požara, a ne za njihovo izazivanje. Snimljen je u Arizoni 2017. godine, rekli su za AFP predstavnici tamošnjih vlasti. Osim toga, stručnjaci su pokazali da su klimatske promjene dovele do povećanja učestalosti šumskih požara.

Video dug 11 sekundi, u kojem je prikazan helikopter u letu iznad šumskog požara kako ispušta plamen preko drveća, objavljen je na Facebooku 21. srpnja 2022. godine s tekstom na snimci koji glasi: "klimatske promjene". Objava je podijeljena više od 200 puta u manje od tri tjedna. Ista snimka je objavljena i ovdje uz obmanjujući opis "Za one koji još veruju u 'klimatske promene'... jedan od načina...".

Podijeljen je i na drugim jezicima, poput rumunjskog, španjolskog, slovačkog i nizozemskog, uz slične obmanjujuće tvrdnje koje dovode u sumnju činjenicu da klimatske promjene mogu biti čimbenik odgovoran za šumske požare.

Međutim, snimka ne prikazuje kako helikopter izaziva požar, već provodi službenu misiju čišćenja vegetacije da bi se ograničili šumski požari. Ovo se zove kontrolirana vatra ili kontrolirano paljenje (arhivirano ovdje).

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebooku napravljena 9. kolovoza 2022.

Snimka je napravljena 2017. godine u Arizoni

Pretragom ključnih riječi došli smo do članka o snimci (arhivirano ovdje) na internetskoj stranici Annie Lab (arhivirano ovdje), projekta za provjeru činjenica sa Sveučilišta u Hong Kongu u suradnji s ANNIE, obrazovnom organizacijom registriranom u Hong Kongu.

Annie Lab je pronašao sličnu snimku koju je na Facebooku objavio Ured za upravljanje zemljištem (BLM) američke vlade u Arizoni (arhivirano ovdje) 22. ožujka 2017. U opisu piše: "Okružne (vlasti) rijeke Colorado, u partnerstvu s Odjelom za divljač i ribu Arizone, ove nedjelje provode kontroliranu vatru na planinama Hualapai jugoistočno od Kingmana pod nazivom Beecherova kontrolirana vatra'" (Beecher Prescribed Fire).

Prema opisu BLM-a, na snimci se vidi kako vatrogasci koriste helikopter za čišćenje vegetacije koja bi mogla potaknuti požare i za poboljšanje životnog staništa. "Kontrolirane vatre imaju za cilj oponašati prirodnu učestalost i intenzitet požara te će smanjiti opterećenje goriva tako da prirodni požari budu manje destruktivni, a i poboljšat će uvjete za ishranu divljih životinja i stoke," navodi se u priopćenju.

Ured za upravljanje zemljištem u Arizoni je također objavio snimku na Twitteru 21. ožujka 2017. (arhivirano ovdje).

AFP je BLM-u poslao snimku koja kruži društvenim mrežama. Specijalistica za odnose s javnošću, Dolores Garcia, potvrdila je u poruci e-pošte 4. kolovoza 2022. da video prikazuje istu operaciju iz 2017., ali iz drugog ugla.

"Da, ovo je snimka helitorch operacija kontrolirane vatre provedenih 2017. na jednoj od naših jedinica u sjeverozapadnoj Arizoni u planinama Hualapai," rekla je Garcia za AFP.

"Helitorch" (na engleskom) je "uređaj za zračno paljenje koji visi s helikoptera ili je montiran na njemu da bi raspršio zapaljene grude benzin gela", objašnjeno je na internetskoj stranici Američke nacionalne koordinacijske grupe za požare. Koristi se za povratne vatre, pregorijevanja ili kontrolirana paljenja.

Usporedba snimke zaslona snimke s Facebooka i videa BLM-a prikazuje iste ključne elemente: žuti helikopter (zaokružen narančastom) s plavom točkom na repu i bijelim detaljem na dnu (zaokružen žutom), kao i crveni helitorch koji ispušta vatru (zaokružen crvenom bojom) preko planina. U pozadini se mogu vidjeti i mali požari koji su se već zapalili.

Image
Snimka zaslona iz snimke iz obmanjujuće objave na Facebooku (lijevo) i videa koji je BLM objavio (desno), napravljena 8. kolovoza 2022. godine. Podudarajuće dijelove zaokružio je AFP

Ured za upravljanje zemljištem BLM priopćio je 17. ožujka 2017. (arhivirano ovdje) -- četiri dana prije nego što je video postavljen na njihov Facebook profil -- da će izvesti kontroliranu vatru jugoistočno od grada Kingman, u planinama Hualapai u gornjim kanjonima Beecher i Crow.

Kontrolirane vatre, poznate i kao kontrolirana paljenja, odnose se na kontroliranu primjenu vatre pod određenim uvjetima od strane tima vatrogasnih stručnjaka.

Taj postupak pomaže obnoviti zdravlje ekosustava koji ovise o požarima, objašnjava šumarska služba Sjedinjenih Država na svojoj stranici (arhivirano ovdje). Također smanjuje katastrofalnu štetu od šumskog požara, prema kampanji za prevenciju divljih požara Smokey Bear (arhivirano ovdje).

Kontrolirane vatre stara su tehnika koja se i dalje koristi, upotrebljavaju je na primjer Aboridžini u Australiji, danas uz pomoć modernih alata, kako je objašnjeno ovdje na stranici National Geographic Srbija (arhivirano ovdje).

Garcia je za AFP rekla da je ured koristio nekoliko metoda za smanjenje rasta biljaka kako bi se obuzdali ili suzbili požari. "Neki od alata koje koristimo za smanjenje vegetacije uključuju mehaničke tretmane kao što su motorne pile i mastikatori, te strateško provođenje vatre. Helitorch je jedan od mnogih alata koji omogućuju vatrogascima... da koriste vatru kao alat za upravljanje/smanjenje vegetacije," rekla je.

Vatrom protiv vatre

Helitorch je veća verzija ručne baklje koju vatrogasci češće koriste (arhivirano ovdje), rekla je Garcia. Kao i drugi uređaji za paljenje iz zraka, može se koristiti za nanošenje vatre na područja koja su nedostupna i previše robusna da bi vatrogasci mogli ući i sigurno manevrirati.

Vatra se koristi za sprječavanje šumskih požara pod određenim i nadgledanim uvjetima. Cilj je oponašati prirodnu ulogu vatre u ekosustavu, uključujući uklanjanje vegetacije kako bi se smanjio intenzitet i stopa širenja šumskih požara koji mogu početi u najtoplijim i najsušnijim dijelovima godine, objasnila je Garcia.

Ovo također pomaže u poboljšanju staništa za divlje životinje. U godinama nakon propisanog požara na izgorjelim površinama često se održava više trave i drugih biljaka koje su hrana za velike biljojede.

Image
Vatrogasac koristi baklju da zapali kontroliranu vatru u Oak Fire blizu Maripose, Kalifornija, 24. srpnja 2022. ( AFP / David MCNEW)

Taj je postupak objašnjen i u ovom dokumentu američke Uprave za šume.

Helitorch je korišten i u Kaliforniji, državi koja je imala velike požare u srpnju 2022. (arhivirano ovdje). U ožujku 2022. Ministarstvo šumarstva i zaštite od požara Kalifornije objavilo je sličan video s helitorchom na svom Facebook profilu, objašnjavajući da koriste "različite uređaje, uključujući helitorch prikazan u ovom videu, da zapale vegetacijski materijal u projektima upravljanja šumskim požarima vegetacije kao što je #KontroliranaVatra".

Klimatske promjene povećavaju požare: stručnjaci

Rizik od šumskih požara se povećava zbog klimatskih promjena, navodi se u ovom članku iz 2020. (arhivirano ovdje) koji je objavila Svjetska meteorološka organizacija (VMO), specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda.

Članak se poziva na ažurirani pregled iz rujna 2020. (arhivirano ovdje) na platformi ScienceBrief, čiji su autori međunarodno priznati naučnici. Oni su analizirali 116 znanstvenih članaka relevantnih za šumske požare u zapadnim Sjedinjenim Državama i jugoistočnoj Australiji, objavljenih između 2013. i 2020.

"Prema ažuriranom pregledu na platformi ScienceBrief, nove znanstvene publikacije pregledane od siječnja 2020. ukazuju na sve čvršće dokaze da klimatske promjene povećavaju učestalost i/ili ozbiljnost vremena požara – razdoblja s visokim rizikom od požara zbog kombinacije visokih temperatura, niske vlažnosti, slabih padalina i često jakih vjetrova – u mnogim regijama diljem svijeta," navedeno je.

U izvještaju Programa Ujedinjenih naroda za okoliš, objavljenom u veljači 2022., navodi se da se predviđa da će klimatske promjene i promjena namjene korištenja zemljišta učiniti požare češćim i intenzivnijim. Do 2030. godine predviđeno je globalno povećanje ekstremnih požara do 14 posto, do kraja 2050. čak 30 posto, a do kraja stoljeća i 50 posto. Globalni porast ekstremnih požara predviđa se čak i u područjima koja ranije nisu bila pogođena.

"Ekstremni požari neće biti na svakih pet godina, nego otprilike na svake tri godine i tako će se taj period skraćivati, a požarna sezona će da se prolongira. Mislim da nemamo razvijenu svest o opasnosti koja nam preti," rekao je profesor sa srpskog Šumarskog fakulteta Slobodan Milanović u intervjuu za CINS, objavljenom 19. svibnja 2022. (arhivirano ovdje).

Image
Vatrogasac se bori sa šumskim požarom u Mafri, Portugal, 31. srpnja 2022. ( AFP / Patricia De Melo MOREIRA)

Klimatske promjene produžuju i sezonu požara, koja sada počinje ranije u godini i traje duže, navodi se u članku NASA-e (arhivirano ovdje) koji se poziva na analizu (arhivirano ovdje) o tridesetpetogodišnjim meteorološkim podacima, objavljenu 2015. godine. Istraživači su otkrili da su se vremenske sezone požara produžile na jednoj četvrtini Zemljine površine pod vegetacijom.

U prosjeku, sezona požara na zapadu SAD-a sad traje dva i pol mjeseca duže nego sedamdesetih godina prošlog stoljeća, prema ovoj studiji (arhivirano ovdje) koju je 2016. objavilo Kraljevsko društvo i koja je citirana u ovom članku New York Times iz kolovoza 2022. o vezi između klime i požara. "Čini se da je aktivnost šumskih požara snažno povezana sa zagrijavanjem i ranijim proljetnim topljenjem snijega," navedeno je u istraživanju.

Dok se Europa bori s toplinskim valom i šumskim požarima tijekom ljeta 2022. godine, stručnjaci su rekli BBC-u (arhivirano ovdje) da između vatre i klimatskih promjena postoji jasna veza. "Toplinski valovi i suše su pogoršani klimatskim promjenama i apsolutno su odlučujući čimbenik u godinama kao što je ova, kada masovno izbijaju šumski požari," rekao je Matthew Jones, klimatski znanstvenik sa Sveučilišta East Anglia.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas