'Futuristički' video 'napada na Pariz' je apel za uvođenje zone zabranjenog leta iznad Ukrajine

Snimka koja prikazuje izmišljeni napad na Pariz podijeljena je među srpskim korisnicima Facebooka tisuću puta u dva dana, uz tvrdnju da dokazuje da Ukrajina proizvodi lažne vijesti pa prema tome "zašto bi iko verovao u bilo šta što kaže režim u Kijevu". To je, međutim, obmanjujuće jer je kraj snimke izrezan, što znači da je video izvučen iz konteksta. Poruka na kraju originalne snimke jasno daje do znanja da te slike nisu stvarne i da je riječ o apelu NATO-u i EU-u da ili proglase 'zonu zabranjenog leta' iznad Ukrajine ili daju borbene avione ovoj zemlji pod ruskom invazijom. Upravo su u tu svrhu snimku koristile ukrajinske vlasti.

Srpski korisnici Facebooka podijelili su video od 30 sekundi koji prikazuje mladu ženu koja snima turističku fotografiju u Parizu namještajući ruke tako da izgleda kao da joj između njih stoji Eiffelov toranj kad nasilne eksplozije u pozadini uzdrmaju kameru. Žena pada na zemlju a iznad nje se podiže crni dim. Video se nastavlja prikazivanjem borbenog aviona koji baca bombu na jednu zgradu i drugih slika Pariza u plamenu, uz zvukove sirena, paničnog vrištanja i dječjeg plača. "'ZLI RUSI BOMBARDUJU PARIZ! SU-57 IZNAD FRANCUSKE!' Evo kako izgleda ukrajinska i NATO propaganda. Ako uzmemo u obzir uverljivost ovog snimka, a znamo da se ništa ni približno slično nije desilo, zašto bi iko verovao u bilo šta što režim u Kijevu kaže," navodi se u objavi postavljenoj 12. veljače 2022. na Facebook i podijeljenoj više od tisuću puta.

Tvrdnja je, međutim, obmanjujuća s obzirom na to da je video skraćen i izvučen iz konteksta. Ukrajinske su ga vlasti doista podijelile, ali u okviru apela Zapadu da proglasi zonu zabranjenog leta iznad zemlje ili opskrbi Kijev borbenim avionima - a ne da bi tvrdile da su Rusi bombardirali Pariz.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave na Facebooku napravljena 14. ožujka 2022.

Video snimka koju su podijelili ukrajinski dužnosnici traje 45 sekundi i na kraju ima poruku u kojoj piše: "Samo pomislite da se ovo dogodi u nekoj drugoj europskoj prijestolnici". Slijedi citat pripisan ukrajinskom predsjedniku Vladimiru Zelenskom: "Borit ćemo se do kraja. Dajte nam šansu za život. Zatvorite nebo iznad Ukrajine ili nam dajte sredstva za borbu u zraku. Ako mi padnemo, padate i vi." Obje su poruke izrezane iz snimke koju dijele srpski korisnici Facebooka.

Google pretraživanje s ključnim riječima "video, Pariz, bombardiranje, Ukrajina" na engleskom brzo je dovelo do snimke podijeljene na nekoliko službenih profila ukrajinskih vlasti na društvenim mrežama. Snimku je prvo na Facebook postavio ukrajinski ministar kulture i informiranja Aleksandar Tkačenko 11. ožujka 2022. u 20:06. Njegovo ga je Ministarstvo objavilo nekoliko minuta kasnije, da bi ga on podijelio i na svom Twitter i Telegram profilu, a potom su ga dalje objavili ukrajinski Parlament i Ministarstvo obrane.

Vrhovna Rada, ukrajinski Parlament, podijelio je video na svoja dva verificirana profila na Twitteru i Facebooku nekoliko sati nakon što je to napravio Tkačenko. U Facebook objavi je objašnjeno da je "Ministarstvo kulture i informiranja objavilo video koji poziva na zatvaranje neba iznad Ukrajine ili davanje borbenih aviona Kijevu."

"Futuristički video prikazuje ruski avion kako baca bombu na francusku prijestolnicu i kaže: 'Zamislite da se to dogodilo u nekoj drugoj europskoj prijestolnici," navedeno je u Facebook objavi Parlamenta.

Image
Snimka zaslona objave na Facebooku ukrajinskog Parlamenta napravljena 14. ožujka 2022.

'To je znanstvena fantastika, a ne propaganda'

Francuski dnevni list Le Monde izvijestio je (izvještaj je arhiviran ovdje) da je uspio doći do redatelja ove video snimke, francuskog scenarista, redatelja i filmskog producenta koji živi u Kijevu, Oliasa Barcoa. Snimka je doista prvi put objavljena na Facebook profilu pod tim imenom. U razgovoru za francuski list, Barco je rekao da ukrajinska Vlada nije tražila od njega da napravi video, već je to sam htio napraviti kako bi "dao Zapadu električni šok".

“Što se mene tiče, mi smo u trećem svjetskom ratu i ovaj sukob će se proširiti. To je film znanstvene fantastike, a ne propagandni film", rekao je.

Olias Barco se mogao osloniti na pomoć jedne velike francuske tvrtke specijalizirane za specijalne efekte, kao i na ljude s kojima je radio, a koje nije htio imenovati u pokušaju da ih poštedi prijetnji za koje kaže da je počeo primati na društvenim mrežama. "Nismo plaćeni, ni financirani", rekao je.

"Htio sam ovaj realistični video zato što sam htio da dotakne svet. Napravio sam to u Parizu, zato što sam Francuz, to je moj grad", rekao je Barco Le Mondeu i dodao: "Ljudi s kojima radim i živim padaju jedan za drugim zato što je nebo ispunjeno raketama i nitko ništa ne radi po tom pitanju. Ovaj film napravio sam u bijesu. Moramo intervenirati, moramo zatvoriti to jebeno nebo".

Barco listu nije ispričao detalje o suradnji s ukrajinskom Vladom i do objavljivanja ovog teksta nije odgovorio na zahtjev AFP-a za komentar.

Novinarska služba ukrajinskog Ministarstva kulture i informiranja potvrdila je AFP-u 14. ožujka 2022. da je Barco autor videa koji su podijelili.

"Nismo platili za tu snimku. Samo smo je podijelili da pokažemo svijetu kakav je osjećaj biti u ratu", rekli su iz Ministarstva u poruci e-pošte za AFP Činjenice.

"To nije bila naša inicijativa, ali smo je podržali dijeljenjem" snimke, dodali su.

Isti video podijeljen je i na drugim jezicima kao na primjer francuskom i arapskom, ali s tvrdnjama da ili prikazuje stvarno bombardiranje, da snimka prikazuje ruske prijetnje Parizu ili da je riječ o ruskoj propagandi.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas