Autori studije o stopi porasta temperature kažu da rad potvrđuje globalno zagrijavanje

U znanstvenom istraživanju objavljenom u časopisu Nature 2024. autori su zaključili da porast stope globalnog zagrijavanja od 1970-ih još nije statistički vidljiv, odnosno da nije uočljivo da se temperature mijenjaju brže nego što su modeli o klimatskim promjenama predviđali. Međutim, u člancima i objavama na društvenim mrežama objavljenim u listopadu 2024. netočno se tvrdilo da je to dokaz da nema globalnog zagrijavanja. Autori studije, ali i podaci i brojni drugi znanstveni radovi potvrđuju stalni porast površinskih temperatura na Zemlji tijekom tog perioda.

"Znanstvenici otkrili da nema promjene u stopi globalnog zagrijavanja još od 1970: Sve je laž i manipulacija," piše u naslovu članka na srpskom objavljenog 19. listopada 2024. i podijeljenog na Telegram kanalu istog dana. "Senzacionalni znanstveni rad doveo je u pitanje alarmističke tvrdnje o rastu globalnih temperatura," piše dalje u tekstu. 

Članak je podijeljen i u Facebooku postu na hrvatskom 19. listopada 2024.

Na toj stranici ranije su objavljivane netočne informacije o raznim temama koje je AFP razobličio, na primjer ovdje i  ovdje.

Slična tvrdnja da navedena studija "pravi rupe u alarmističkim tvrdnjama da globalne temperature rastu" kružila je u objavama na engleskom, francuskomnizozemskomgrčkom, talijanskom  i njemačkom. Članak na srpskom je prijevod teksta na engleskom objavljenog 18. listopada 2024.

Navedena studija je objavljena 14. listopada 2024. na stranici "Communications Earth & Environment" ("Komunikacije Zemlja i priroda") grupe znanstvenih časopisa Nature Portfolio (arhivirano je ovdje). To istraživanje, međutim, ne dokazuje da ne raste temperatura na Zemlji niti da ne postoji globalno zagrijavanje. Znanstvenici su, uključujući i autore studije, rekli za AFP da modeli korišteni u tom znanstvenom istraživanju zapravo pokazuju konzistentan porast tijekom vremena.

Image
Snimka zaslona objave na Facebooku od 1. studenog 2024.

'Stalno povećanje površinskih temperatura'

AFP je kontaktirao autore istraživanja. "Naša studija potvrđuje stalno povećanje površinskih temperatura od 1970-ih," rekla je za AFP 17. listopada Claudie Beaulieu, izvanredna profesorica na Odjelu za oceanske znanosti na sveučilištu Kalifornija u Santa Cruzu i glavna autorica rada.

"Vrlo je zabrinjavajuće čuti da oni koji negiraju klimatske promjene koriste naš članak da bi iznosili netočne tvrdnje," dodala je.

Studija koristi globalnu srednju temperaturu površine, mjeru koja se redovno ispituje za praćenje klimatskih promjena, kako bi se fokusirala na analizu trendova zagrijavanja u posljednjih 50 godina. Istraživanje koristi seriju modela u pokušaju da odgovori na pitanje je li došlo do ubrzanja ili usporavanja tempa zagrijavanja i otkriva da se promjena nakon 1970-ih još ne može statistički detektirati.

"Naši rezultati sugeriraju da, ako se dešava nedavno ubrzanje globalnog zagrijavanja, veličina tog ubrzanja je ili premala ili previše nedavna da bi se to robusno pokazalo u zapisima globalno prosječne temperature površine," rekla je Beaulieu.

Koautor studije Colin Gallagher, izvanredni profesor na Odjelu za matematičke znanosti na sveučilištu Clemson, također je rekao da studija pokazuje da se zagrijavanje nastavlja.

"Nismo pronašli ikakve statističke dokaze o usporavanju globalnog zagrijavanja, već smo statistički potvrdili da se globalno zagrijavanje dešava konstantnom brzinom od 1970-ih," rekao je za AFP 18. listopada 2024.

Klimatolog Zeke Hausfather, iz neovisne neprofitne organizacije za klimatske znanosti Berkeley Earth, rekao je da taj rad "zaista ne bi trebalo pružiti ikakvu utjehu onima koji su skeptični u pogledu klimatskih promjena koje je izazvalo čovječanstvo."

Četiri skupa podataka o globalnim temperaturama uključena u studiju jasno pokazuju brzi porast emisija CO2 i drugih stakleničkih plinova izazvanih ljudskom aktivnošću tijekom godina, rekao je.

Image
Snimka zaslona grafikona koji prikazuje globalne anomalije srednje površinske temperature u četiri skupa podataka, objavljenog u studiji Beaulieu et al. od 17. listopada 2024.

Također je istaknuo da metode primijenjene u studiji ne bi efikasno otkrile išta osim povećanja (ili smanjenja) stope zagrijavanja od približno 55 posto - što su autori studije potvrdili.

"Debata o tome je li zagrijavanje ubrzalo je važna, ali zapravo ne utječe na naše šire razumijevanje ljudske uloge u brzom zagrijavanju koje je Zemlja doživjela u posljednjih 50 godina," zaključio je Hausfather.

'Nedvosmislen' utjecaj

Koncentracije CO2 – glavnog pokretača antropogenog zagrijavanja – porasle su do razina koje nisu zabilježene na Zemlji u posljednjih 14-16 milijuna godina (arhivirano je ovdje).

Šest skupova podataka iz obrazovnih i vladinih agencija (arhivirano je ovdje) pratilo je porast globalne prosječne temperature (arhivirano je ovdje).

"Danas povećavamo CO2 brzinom koja bi mogla biti brža nego ikada ranije u geološkim zapisima," rekla je za AFP u rujnu 2024. Bärbel Hönisch, profesorica u Opservatoriju Zemlje Lamont-Doherty na sveučilištu Columbia. "Taj CO2 doprinosi efektu staklenika i zagrijava našu planetu," rekla je.

Međuvladin panel za klimatske promjene (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) Ujedinjenih Naroda saopćio je da je "nedvosmisleno da je ljudski utjecaj zagrijao atmosferu, ocean i kopno" - i da je CO2 glavni krivac za to (arhivirano je ovdje i ovdje).

Stotine neovisnih znanstvenika koji doprinose izvještajima IPCC-a o klimatskoj znanosti slažu se da trenutne globalne projekcije emisija stakleničkih plinova za 2030. ukazuju na to da će zagrijavanje vjerojatno premašiti prag od 1,5 stupnjeva Celzija u ovom stoljeću, koji je postavljen tijekom Pariškog sporazuma i da će biti teže ograničiti zagrijavanje na manje od 2 stupnja (arhivirano je ovdje).

Trenutni klimatski modeli predviđaju značajne utjecaje takvog povećanja na temperaturu kopna i oceana i da će to dovesti do ekstremnih vrućina u većini naseljenih regija (arhivirano je ovdje).

Sve AFP-ove članke za provjeru činjenica o klimi i okolišu možete pronaći ovdje.

Ispravljen je zatipak u naslovu članka
4. studenoga 2024. Ispravljen je zatipak u naslovu članka

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas