
Ohrabrena Trumpom, Mađarska pojačava dezinformacije usmjerene protiv Kijeva: istraživač
- Objavljeno 19. ožujka 2025. u 16:52
- Minuta potrebno za čitanje: 3
- Autor: Ede ZABORSZKY, Andras ROSTOVANYI, AFP Mađarska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
Orban i njegovi saveznici već dugo koriste iste "neprijateljske narative" protiv Zapada i Ukrajine kao i Rusija, rekla je za AFP Dorka Takácsy, istraživačica Centra za euroatlantske integracije i demokraciju (CEID) sa sjedištem u Budimpešti.
Ali vlada - bliski saveznik Kremlja, a pod Donaldom Trumpom i Washingtona - postala je još odvažnija nakon izbora američkog republikanca.
"Čini se da je mađarsko vodstvo vidjelo Trumpovu pobjedu kao priliku da učine što god žele s Ukrajinom," rekla je Takácsy, ističući da se broj poruka protiv Kijeva od Orbana i njegovih saveznika u posljednje vrijeme povećao.
Trump je 19. veljače Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsjednika od 2019., nazvao "diktatorom" jer nije održao izbore, iako izvanredno stanje onemogućuje bilo kakvo glasanje zbog rata.
Usred navale dezinformacija protiv Ukrajine na internetu, evo nekoliko ključnih mađarskih izjava:
'Zapad je provocirao Rusiju da zarati'
Orban redovito odstupa od jedinstva EU-a oko Ukrajine, kojoj je odbijao poslati oružje otkako je Rusija započela invaziju 2022., dok istovremeno oštro kritizira sankcije EU-a protiv Moskve.
U svom tjednom radijskom obraćanju 7. ožujka ponovno je upozorio da bi članstvo Ukrajine u EU "uništilo" blok.
Nacionalistički vođa također se nije pridružio čelnicima EU-a, uzdrmanim mogućnošću američkog povlačenja, u potpisivanju teksta potpore Ukrajini 6. ožujka.
Orban je u svojem godišnjem obraćanju naciji 22. veljače okrivio Zapad da je isprovocirao Moskvu da uđe u sukob.
"Rat zapravo nije oko Ukrajine, radi se o činjenici da teritorij koji se zove Ukrajina - koji je bio tampon zona, tampon država, između NATO-a i Rusije - treba staviti pod okrilje NATO-a," rekao je Orban. "Zašto su europski i američki liberali mislili da će Rusi stajati po strani i gledati to, još uvijek je tajna," dodao je.
Trump je također okrivio Ukrajinu za rat, rekavši da ga "nikada niste trebali započeti."
Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je invaziju na Ukrajinu 24. veljače 2022. godine, a Rusija je okupirala skoro 20 posto teritorija te zemlje.
'Nikada nije postojala'
Ponavljajući narativ kojeg često koristi Putin, predsjednik mađarskog parlamenta László Kövér rekao je 4. ožujka da je Ukrajina "zemlja koja zapravo nikada nije postojala u povijesti."
"Ona nema pravu političku povijest, nema pravu političku elitu, nema tradiciju upravljanja," rekao je ultrakonzervativni političar i Orbanov saveznik u radijskom intervjuu, dodajući da ostaju samo oni "koji nisu sposobni braniti se i oni koji su beskrupulozno iskorištavali slabije."
Ukrajina, nacija s više od 40 milijuna ljudi, imala je niz izabranih čelnika od stjecanja neovisnosti od Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Glavni Orbanov suradnik Balázs Orbán - koji ima isto prezime kao i premijer, ali nije s njim u rodu - u objavi na Facebooku u ponedjeljak nazvao je susjednu zemlju "problemom zvanim Ukrajina" s kojim se sada "moraju pozabaviti proratni Europljani."
Mađarske provladine novine Magyar Nemzet objavile su kolumne u kojima se Ukrajinu naziva "pokvarenim mafijaškim čudovištem" i opisuju ubojstva u Buči - gdje su ruske snage optužene za ubojstvo stotina civila - kao "teatralnost pod lažnom zastavom."
U izvješću UN-a o ljudskim pravima iz 2022. piše da su ruske snage ubile civile u Buči i drugim gradovima (arhivirano ovdje).
Novinari AFP-a bili su među međunarodnim novinarima koji su dokumentirali tijela na ulicama Buče, uključujući neka sa zavezanim rukama.
'Kupljene slavne osobe'
Mađarski nacionalistički premijer također je u intervjuima spominjao priče zavjere o "globalnoj ljevičarskoj mreži" koja je navodno "kupila" novinare, pa čak i američke slavne osobe kako bi povećala popularnost Zelenskog.
"Holivudske zvijezde bile su plaćene da odu u Kijev. Platili su im milijune dolara," rekao je Orbán u intervjuu za državni radio 28. veljače 2025.
Mađarska vlada nije odgovorila na AFP-ov upit o izvoru optužbi.
Tvrdnja bi mogla potjecati iz već opovrgnute snimke, koja je navodno iz američke zabavne emisije E! News koju su podijelili Elon Musk i istaknuti američki konzervativci.
U snimci se tvrdi bez dokaza da je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) "sponzorirala posjete američkih slavnih osoba Ukrajini... kako bi povećala popularnost Zelenskog među stranom publikom, posebno u Sjedinjenim Državama."
Ruski državni mediji često opširno citiraju Orbánove izjave o Ukrajini, navodi Takácsy.
Orban "oslikava istu sliku svijeta koju bi domaća propaganda Kremlja htjela sugerirati... Ako mogu citirati iste kritike Zapada, iste optužbe, iz usta autsajdera, to daje dodatni kredibilitet istim kritikama," rekla je istraživačica.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas