Ne, ukrajinski predsjednik Zelenski nije kupio francusku banku Milleis

Od ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., prokremljinske dezinformacije šire se društvenim mrežama, posebno nastojeći diskreditirati ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. U tom su kontekstu počele kružiti objave koje tvrde da je početkom veljače 2025. kupio francusku banku Milleis za 1,2 milijarde eura. No to nije točno, izjavili su iz Milleis banke, a potvrdio je to i njezin dioničar te revizorska tvrtka koja je navodno sudjelovala u transakciji, koja nije pronađena u Službenom biltenu građanskih i trgovačkih objava u Francuskoj.

"Francuski mediji objavili su istragu o Zelenskom. Ispostavilo se da je on preko svoje offshore tvrtke Maltex preuzeo jednu od najvećih privatnih investicijskih banaka u Francuskoj - Milleis Banque", piše u objavi na Facebooku od 7. ožujka 2025., uz koju je podijeljena i snimka zaslona iz televizijskog priloga.

Drugi je korisnik podijelio istu informaciju, u kojoj je naveo ruski medij Pravda France kao izvor. Ove i slične objave podijeljene su više od 160 puta na Facebooku od njihovog objavljivanja.

Pravda France, koja je dio mreže stranica na više jezika, nalik informacijskim portalima, ali koja redovito širi netočne ili obmanjujuće sadržaje, doista je 6. ožujka 2025. objavila slične tvrdnje koristeći video kao dokaz, iz kojeg je preuzeta snimka zaslona u objavama na hrvatskom. Prema francuskoj vladinoj agenciji Viginum, te su web stranice dio ruske dezinformacijske mreže usmjerene na europske zemlje. AFP ih je već nekoliko puta opovrgnuo (arhivirano ovdje, ovdje ili ovdje).

Optužbe protiv ukrajinskog predsjednika postale su viralne i na drugim jezicima, poput nizozemskog, francuskog, mađarskog i bugarskog.

Image
Snimke zaslona netočne objave na Facebooku (lijevo) i s portala Pravda France (desno), preuzete 17. ožujka 2025. Snimka zaslona u objavama na Hrvatskom istovjetna je prizoru iz videa s portala Pravda France.

U uvodu široko dijeljenog videa, koji je navodno emitirao informativni kanal "TV 12", osoba koja se predstavlja kao novinar raspravlja o toj temi ispred jedne od pariških poslovnica banke Milleis.

Zatim glas u offu u neobično mehaničkom tonu iznosi detalje o navodnoj transakciji, tvrdeći, među ostalim, da se "akvizicija dogodila početkom veljače 2025." za iznos "procijenjen između jedne milijarde i 100 milijuna te 1 milijarde i 250 milijuna eura." Navodno ju je provela "Maltex Multicapital Corp, [...] tvrtka usko povezana s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim [...] registrirana na Britanskim Djevičanskim Otocima i [...] u središtu [njegova] offshore carstva."

"Tvrtka Rothschild & Co dobila je nalog da pronađe kupca za Milleis Bank, istu onu u koju se Emmanuel Macron pridružio 2008. Još uvijek nije poznato je li francuski predsjednik imao ulogu u kupnji Milleis Bank," zaključuje glas u offu.

Ova sekvenca sadrži autentične isječke iz članaka dostupnih na internetu, koji spominju povezanost Volodimira Zelenskog s Pandora Papersima 2021. godine (arhivirano ovdje) – prije invazije Rusije na Ukrajinu – velikom istragom Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara koja je optužila stotine osoba za skrivanje imovine u offshore tvrtkama (arhivirano ovdje). U videu se također spominje stvarni novinski članak iz lipnja 2024. o potrazi Milleis Bank za kupcem (arhivirano ovdje).

Međutim, reportaža nije autentična, a "TV 12" nije pravi informativni medij. Transakcija o kojoj je riječ nikada se nije dogodila, što su uključene strane potvrdile za Les Observateurs France 24 (arhivirano ovdje) i zatim za AFP.

"Očigledna krivotvorina"

"Svjesni smo lažnih informacija koje kruže na određenim društvenim mrežama i [...] službeno opovrgavamo te tvrdnje. Milleis Private Bank i dalje je u vlasništvu svog dioničara AnaCapa od 2017. godine," priopćio je press ured Milleis Bank za AFP 11. ožujka 2025.

Istog dana, glasnogovornik AnaCapa izjavio je za AFP da "službeno opovrgavaju te tvrdnje. Milleis [...] je i dalje u vlasništvu svog dioničara AnaCapa od 2017. godine."

Video sadrži lažne dokaze o navodnoj akviziciji od strane Maltexa, uključujući navodni izvadak iz "predugovorne revizije", koji je, kako se tvrdi, sastavio i potpisao zaposlenik revizorske i konzultantske tvrtke PricewaterhouseCoopers (PwC). PwC je, kontaktiran od strane AFP-a 11. ožujka 2025., ovo nazvao "očiglednom krivotvorinom".

Osim toga, nikakva prodaja ili prijenos Milleis Bank nije zabilježena u Službenom biltenu građanskih i trgovačkih objava (BODACC), koji evidentira ovakve financijske transakcije u Francuskoj.

Lažirana reportaža nepostojećeg medija

Štoviše, kako su primijetili Observateurs de France 24, osim činjenice što ne postoji medijska kuća pod imenom "TV 12", video u jednom trenutku koristi uvodnu glazbu BBC News-a, a također koristi vizualnu pozadinu bez autorskih prava koja je dostupna na YouTubeu (arhivirano ovdje i ovdje).

Online širenje netočnih izvještaja ili obmanjujućih publikacija koje posebno optužuju Volodimira Zelenskog za preusmjeravanje zapadnih pomoći Ukrajini u osobnu korist postalo je učestalo otkako je Rusija napala Ukrajinu.

U posljednjim mjesecima, primjerice, AFP je provjerio činjenice vezane uz video koji optužuje ukrajinskog predsjednika za kupnju luksuznog hotela u skijaškom odmaralištu Courchevel te netočnu glasinu da je ukrajinski predsjednik kupio Hitlerovu bivšu rezidenciju u Bavarskoj.

Istraga Pandora Papers, koja se temeljila na oko 11,9 milijuna dokumenata iz 14 tvrtki za financijske usluge, optužila je ukrajinskog predsjednika, koji je dijelom izgradio svoj imidž na borbi protiv korupcije, da je 2012. godine osnovao mrežu offshore tvrtki koja je djelomično korištena za kupnju tri luksuzna objekta u Londonu.

Prema istom izvoru, neposredno prije nego što je postao predsjednik 2019. godine, Volodimir Zelensky je prenio svoje udjele u jednoj od tih offshore tvrtki, Maltex Multicapital, na svojeg tadašnjeg suradnika, Sergija Šefira, koji je kasnije postao njegov glavni pomoćnik, ali je smijenjen 2024. godine.

Dana 11. ožujka Ukrajina je prihvatila američku prijedlog za 30-dnevno primirje s Rusijom, izjavivši da je "spremna za mir", nakon sastanka između SAD-a i Ukrajine u Saudijskoj Arabiji. To se dogodilo nakon obustave američke vojne pomoći nakon sukoba 28. veljače 2025. godine u Ovalnom uredu između Donalda Trumpa, njegovog potpredsjednika JD Vancea i Volodimira Zelenskog.

Donald Trump održao je telefonski razgovor s Vladimirom Putinom 18. ožujka, u kojem je ruski predsjednik odbio trenutačni prekid vatre, te je pristao na 30-dnevnu pauzu s napadima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu (arhivirano ovdje).  Ruska je vlada kazala, međutim, kako trajniji prekid vatre ovisi o dugoročnim zahtjevima za "potpunim prekidom" zapadne vojne i obavještajne pomoći ukrajinskoj vojsci (arhivirano ovdje).

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas