Transparent "Slava Ukraini" na demonstracijama podrške Ukrajini na Trgu slobode u Tallinnu, u Estoniji, 26. veljače 2022. ( AFP / Raigo Pajula)

Hrvatski politički spor oko pozdrava 'Slava Ukrajini' iskorišten je u dezinformacijama u inozemstvu

Govor u kojem je hrvatski predsjednik Zoran Milanović usporedio pozdrav "Slava Ukrajini" s ustaškim pozdravom "Za dom spremni" iskorišten je u dezinformacijama u drugim državama u kojima su se pojavile tvrdnje kako je Hrvatska zabranila ovaj usklik - iako Milanović nema ovlasti to učiniti. Radi se o jednom od nekoliko primjera kako se atraktivne izjave političara i dužnosnika mogu koristiti kao izvor dezinformacija kada se izvade iz konteksta.

"Vikanje 'Slava Ukrajini' sada je zabranjeno u Hrvatskoj. Savršen rad hrvatskog predsjednika, svaka čast!", stoji u ovoj objavi na češkom jeziku od 17. lipnja koju je podijelilo više od 670 korisnika. "Vrlo je dobro objasnio zašto je to zabranio, to je nacistički pozdrav!" Slične tvrdnje pojavile su se i na francuskom i njemačkom jeziku, s nejasnijom formulacijom u nekim slučajevima.

Slika u Facebook objavama čini se da potječe iz ovog videa Hindustan Timesa (arhivirano ovdje), gdje se pojavljuje otprilike na 0:12.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave na Facebooku preuzeta 29. lipnja 2023.

Milanović nema ovlasti zabraniti slogan

Izvještaj Hindustan Timesa temelji se na konferenciji za tisak održanoj 31. svibnja, na kojoj je Milanović uistinu usporedio "Slava Ukrajini" sa "Za dom spremni", pozdravom ustaškog pokreta koji je nominalno vodio nacističku Nezavisnu Državu Hrvatsku tijekom Drugog svjetskog rata.

"Nema nikakve razlike između 'Za dom spremni' i 'Slava Ukrajini'", rekao je tijekom konferencije nakon što je netko iz publike povikao ukrajinski slogan. "To je poklič najradikalnijih šovinista zapadne Ukrajine koji su radili s nacistima i pobili stotine tisuća Poljaka i Židova." Milanović je čak išao toliko daleko da je "Slava Ukrajini" usporedio s nacističkim njemačkim pozdravom "Sieg Heil".

Milanović je od ruske invazije prošle godine više puta kritizirao Ukrajinu i Zapad. Optužio je NATO da vodi "'proxy' rat" protiv Rusije i rekao da Krim "nikada više neće biti u Ukrajini". Međutim, premijer Andrej Plenković - njegov politički rival - podržava Ukrajinu, a njegova vlada je Kijevu pružila vojnu pomoć.

Međutim, unatoč svojem kritičkom stavu prema Ukrajini i nepoštovanju slogana "Slava Ukrajini", Milanović nema ovlasti "zabraniti" njegovu upotrebu u javnosti. Da bi to provjerili, AFP je poslao upit Uredu Predsjednika RH je li Milanović zapravo zabranio slogan "Slava Ukrajini" i bi li imao ovlasti to učiniti. "Odgovor na oba vaša pitanja je - ne", odgovorio je predsjednikov glasnogovornik Nikola Jelić u e-mailu 4. srpnja 2023.

'Slava Ukrajini' datira od prije Drugog svjetskog rata

Slogan "Slava Ukrajini", koji je postao borbeni poklič zemlje od ruske invazije u veljači 2022., potječe iz 19. stoljeća, prema Hrvoju Klasiću, profesoru povijesti na Sveučilištu u Zagrebu.

Riječi potječu iz pjesme Tarasa Ševčenka, istaknutog ukrajinskog pjesnika iz 19. stoljeća i velike figure nacionalnog preporoda i pokreta za neovisnost, rekao je Klasić u telefonskom razgovoru za AFP 29. lipnja. Stoga su one prethodile Drugom svjetskom ratu mnogo godina, kako je također objasnio u ovom članku.

S druge strane, hrvatski ustaški pokret osnovan je 1929. i bio je modeliran prema talijanskim fašistima, rekao je Klasić. "Ustaše su, poput nacista, stvarale novi svijet," povjesničar je rekao AFP-u. "Riječi 'Za dom spremni' nikada prije nisu korištene u hrvatskoj povijesti, a koristio ih je režim koji je bio genocidan i rasistički," rekao je, prisjećajući se ustaškog sudjelovanja u Holokaustu.

Ipak, Klasić je istaknuo da je "Slava Ukrajini" tijekom Drugog svjetskog rata usvojila ukrajinska ultranacionalistička struja, neki od kojih su u određenim trenucima surađivali s nacistima (arhivirano ovdje). "Da sam Ukrajinac, bio bih oprezan oko korištenja tog pokliča jer je kompromitiran," rekao je.

Ipak, "usvojio ga je i ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky - etnički Židov čija je obitelj ubijena u Holokaustu. Sumnjam da ga koristi kako bi izrazio antisemitski sentiment," rekao je Klasić.

"Slava Ukrajini" postao je način na koji mnogi svjetski lideri, uključujući hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, izražavaju svoju solidarnost s Ukrajinom u ratu s Rusijom (ovdje, ovdje i ovdje).

Slogan je koristio i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković samo nekoliko sati nakon što ga je predsjednik Milanović kritizirao na konferenciji za novinare. Jandroković je u to vrijeme bio u posjetu Litvi, gdje je sreo svog ukrajinskog kolegu Ruslana Stefančuka.

Ustaški pozdrav "Za dom spremni" ne spominje se izrijekom u najnovijoj verziji Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, no sudovi su kroz ovaj Zakon prethodno izdavali kazne onima koji bi ga koristili u javnosti, kao ovdje ili ovdje. Zakon je izmijenjen u svibnju 2023., kada su kazne za ometanje javnog reda i mira "izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža" povećane s najviše 100 eura na kaznu od 700 do 4000 eura.

Milanovićeve izjave prije su se koristile za širenje dezinformacija o COVID-u 19

Ovo nije prvi put da su izjave predsjednika Milanovića izvučene iz konteksta i korištene u drugim zemljama za stvaranje i širenje dezinformacija. U rujnu 2022. godine na Facebooku su se u Poljskoj pojavile tvrdnje da je hrvatski predsjednik najavio kraj programa cijepljenja protiv COVID-a 19 u zemlji. Objave su dijeljene stotine puta i naišle su na odobravanje protivnika cijepljenja. Slične tvrdnje o Milanoviću i kraju programa cijepljenja pojavile su se i na finskom, rumunjskom, portugalskom i španjolskom.

Kako je objasnio poljski servis za provjeru činjenica AFP-a, Milanović nije protiv cijepljenja, te se i sam cijepio. Međutim, izrazio je protivljenje obveznom cijepljenju. "Natjerati ljude da se cijepe ili im prijetiti gubitkom posla i službe je jako sklizav teren i to je poigravanje," rekao je u rujnu 2021. (arhivirano ovdje).

"Kad bude više cjepiva nego ljudi koji se žele cijepiti, priča je gotova," kazao je Milanović na drugoj konferenciji za tisak u rujnu 2021. "Moramo znati što je cilj ovoga mahnitanja. Ako mi netko kaže da je cilj potpuno iskorijeniti virus, ja ću reći da je to izvan pameti. To je nemoguće, sve drugo je zona prilagodbe i nastavka normalnog života".

Slično kao što su Milanovićeve riječi o "Slava Ukraini" korištene kao osnova za lažnu tvrdnju da je "zabranio" slogan, njegove izjave iz rujna 2021. bile su izvučene iz konteksta i pogrešno predstavljene kao "dokaz" da je okončao program cijepljenja protiv koronavirusa.

Izjave preuzete izvan konteksta često se koriste u dezinformacijama

Izjave predsjednika Milanovića su izvučene iz konteksta i korištene za širenje dezinformacija o COVID-u 19 i ruskoj invaziji na Ukrajinu. No, može se dogoditi i obrnuto: izjave stranih političara ponekad se izvan konteksta pojavljuju u objavama na društvenim mrežama u Hrvatskoj ili Srbiji kao dio dezinformacija.

Nedavni primjer su tvrdnje da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao Amerikance da pošalju svoju djecu da ginu u Ukrajini. Kao što je AFP prethodno objasnio, Zelenskyy je raspravljao o hipotetskoj situaciji u kojoj bi SAD smanjio svoju podršku Ukrajini, a Rusija bi napala zemlju NATO-a. "SAD će morati poslati svoje sinove i kćeri na isti način na koji mi šaljemo naše sinove i kćeri u rat," može se čuti Zelenskog u objavi na Telegramu koju je podijelila ruska novinarka Olga Skabejeva. Ova izjava, bez svog namijenjenog konteksta, korištena je u regiji za širenje lažnih tvrdnji da ukrajinski predsjednik govori SAD-u da pošalje svoju djecu u rat.

Od početka rata u Ukrajini, AFP je opovrgnuo niz lažnih informacija povezanih s ovim sukobom. Za potpuni popis naših članaka na hrvatskom na tu temu kliknite ovdje, ili na engleskom ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas