Fotografija Alekseja Navaljnog na kojoj podiže desnicu i ima tetovažu Hitlera je montirana

Nakon smrti ruske oporbene figure Alekseja Navaljnog 16. veljače 2024. u ruskom zatvoru, reakcije su preplavile društvene mreže. Dok su mu mnogi korisnici odavali počast, drugi su slavili njegovu smrt, tvrdeći da je vodeći protivnik Kremlja bio "neonacist" i dijeleći sliku na kojoj se čini kako izvodi nacistički pozdrav, s tetovažom Hitlera na prsima. Međutim, riječ je o montiranoj fotografiji koja kruži barem od 2011. Lice Navaljnog dodano je na tijelo drugog čovjeka. 

Ruski oporbeni čelnik Aleksej Navalni, umro je 16. veljače 2024. u dobi od 47 godina u arktičkoj kaznenoj koloniji u kojoj je bio zatočen (arhivirano ovdje). Mnogi zapadni lideri optužili su Moskvu da je odgovorna za njegovu smrt (arhivirano ovdje). 

Image
Uvećana karta ruskog sela Karp s označenim zatvorom IK-3 gdje je, prema ruskim vlastima, ruski oporbenjak Aleksej Navaljni preminuo 16. veljače 2024. (AFP / Nalini LEPETIT-CHELLA, Valentina BRESCHI)

Njegov odlazak nakon tri godine zatvora, koji je uslijedio nakon trovanja za koji je krivio Kremlj, ostavio je ionako oslabljenu opoziciju bez vodeće figure, samo mjesec dana pred predsjedničke izbore u Rusiji.

Smrt Navaljnog izazvala je veliki val emocija i bijesa u Rusiji i na Zapadu (arhivirano ovdje).

Image
Francuski veleposlanik u Rusiji, Pierre Levy, položio je u Moskvi cvijeće u spomen na Navaljnog 19. veljače 2024. (AFP)

No protivljenje Kremlju, uključujući prosvjede i druga javna iskazivanja neslaganja, ilegalno je u Rusiji, posebno prema zakonima koji zabranjuju neovlaštene skupove. Više od 400 ljudi uhićeno je dok su odavali počast Navaljnom na događanjima u desecima ruskih gradova (arhivirano ovdje).

Mnogi korisnici društvenih mreža odali su poštovanje preminulom vođi oporbe. Neki su, međutim, slavili njegovu smrt, tvrdeći da je bio "neo-nacist" u objavama koje je pratila navodna slika Navaljnog. "Navalny je bio nacist", tvrdio je jedan korisnik u Facebook objavi 27. veljače na hrvatskom, dok drugi opisuje Navaljnog kao "miljenika Zapada", prije nego što navodi da je "bio notorni nacist".

Image
Snimke zaslona objava na Facebooku, preuzete 27. veljače 2024.

Montirana fotografija dijeli se od 2011.

Obrnuta pretraga slika pokazuje da fotografija nije nedavna i da kruži online najmanje od 2011., a prvi put se pojavila unutar tjedan dana nakon što je Navaljni sudjelovao na takozvanom "Ruskom maršu" u studenom 2011. (arhivirano ovdje). Slika se pojavila 6. studenog 2011. u odjeljku "fotografija dana" na ruskoj web stranici besttoday.ru (arhivirano ovdje), s natpisom: "Nakon Navaljnovog sudjelovanja na 'Ruskom maršu', blogeri objavljuju tematske photoshopove".

Navalni je branio svoje prisustvo na skupu radikalnih nacionalista tvrdnjom da je to bio "ventil za bijes prema vladi" i pozvao na uklanjanje Vladimira Putina i njegove stranke Jedinstvena Rusija, koju je opisao kao stranku "prevaranata i lopova". Reutersu je tada rekao da je marš bio prilika za "raspravu o problemima koji doista postoje u društvu, ali su tabu i nikada se ne raspravljaju".

Slika objavljena na besttoday.ru pripisuje se ruskome korisniku "neprio" na platformi X (tada Twitter), koji ograničava pristup svojim objavama samo na odobrene pratioce, te AFP nije mogao potvrditi je li slika uistinu potekla s ovog računa.

Image
Snimka zaslona preuzeta 27. veljače 2024. portala besttoday.ru od 6. studenog 2011. sa fotografijom za koju portal tvrdi da je photoshop koji je izradio bloger

U rezultatima obrnute pretrage slika vidljivim pod "povezana pretraga" pojavljuju se slične fotografije ćelavog muškarca s identičnim tetovažama na prsima. No njegovo lice nije lice Navaljnog.

Image
Snimka zaslona Google pretrage fotografija preuzeta 19. veljače 2024.

Prateći ovaj trag, AFP je pronašao originalnu fotografiju, na kojoj se može vidjeti muškarca s obrijanom glavom kako podiže ruku u nacistički pozdrav, u istoj pozi i s identičnom pozadinom kao i na navodnoj fotografiji Navaljnog. Ova fotografija postoji online barem od studenog 2011., i objavljena je na jednom ruskom blogu 5. studenog 2011., gdje se navodi da je snimljena na "Ruskom maršu".

Image
Snimka zaslona ruskog bloga, preuzeta 27. veljače 2024.

U usporedbi ispod može se naizmjence vidjeti dvije fotografije, originalnu i onu koja se trenutačno dijeli na Facebooku, iz čega se može vidjeti kako je lice Navaljnog digitalno dodano originalnoj fotografiji.

Zdravlje Navaljnog pogoršalo se u zatvoru

Ruske su vlasti držale tijelo preminulog čelnika opozicije tjedan dana, odbijajući ga predati njegovoj majci Ljudmili kako bi ga pokopala, a tim Navaljnog tvrdio je kako su lokalni dužnosnici prijetili da će ga pokopati u krugu zatvora osim ako njegova majka ne obeća da neće održati javni sprovod (arhivirano ovdje). Njegovo je tijelo konačno predano obitelji 24. veljače.

Navaljni je bio najvidljivija oporbena figura u današnjoj Rusiji, a svoj je uspon doživio prije više od desetljeća kroz iznošenje optužbi za masovnu korupciju povezanu s predsjednikom Putinom i elitama u njegovom užem krugu (arhivirano ovdje). Zaradio je divljenje ruske oporbe nakon što se dobrovoljno vratio u Rusiju iz Njemačke 2021., gdje je bio liječen zbog pokušaja trovanja nervnim otrovom, prema nalazima zapadnih laboratorija.

Nakon povratka u Rusiju, uhićen je zbog kršenja uvjetne kazne i poslan u zatvor, u kojem mu je izrečena dodatna kazna od 19 godina za niz novih optužbi koje su, prema Navaljnom, bile fabricirane kako bi ga se ušutkalo (arhivirano ovdje). U zatvoru je držan u izolaciji i njegovo je zdravlje počelo brzo propadati, te je u travnju 2023. bio u kritičnom stanju (arhivirano ovdje).

Njegova udovica, Julija Navaljna, obećala je nastaviti borbu protiv Putina koju je predvodio njezin muž i pozvala njegove pobornike da joj se pridruže u tome. "Vladimir Putin ubio je mojeg muža", kazala je. "Želim živjeti u slobodnoj Rusiji, želim izgraditi slobodnu Rusiju", kazala je u video-poruci (arhivirano ovdje).

Tvrdnje kako je bio povezan s nacizmom nalikuju često ponavljanim narativima iz Kremlja koji diskreditiraju opoziciju kako unutar tako i izvan države, kao na primjer ovdje ili ovdje, gdje netočne ili obmanjujuće objave pokušavaju prikazati ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog ili kao simpatizera nacizma ili kao pripadnika LGBTQ+ zajednice.

Nakon smrti Navaljnog, i njegova udovica Julija bila je meta netočnih i obmanjujućih objava, kao na primjer ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas